szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A HIV-fertőzöttek időben elkezdett erélyes terápiája, illetve a tbc-kezelés nemcsak az illető beteg állapotát javíthatja gyorsabban, hanem a páciens életét is jelentősen megnyújthatja - olvasható egy amerikai szervezet honlapján.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

Amerikai kutatók nemrégiben nagyszabású vizsgálatba fogtak. A San Francisco-i Tuberkulózis Kontroll Program keretében valamennyi 1990 és 2001 között kezelt tbc-s betegük adatait ismét elővették, és újszerű szempontok szerint elemezték. A 700 tbc-s beteg közül 264 (38 százalék) bizonyítottan HIV-fertőzött volt, 315 beteg (45 százalék) nem volt HIV-pozitív, míg 121 személynél nem találtak a HIV-fertőzöttség vizsgálatára vonatkozó adatot - olvasható a tüdőt érintő betegségek gyógyításának szakmai felügyeletét ellátó szervezet, az American Lung Association honlapján.

Az igazoltan HIV-fertőzöttek tbc-ellenes kezelése átlagosan 10,2 hónapig tartott, ezzel szemben a többieké 8,4 hónapig, ami alapján kimondható, hogy a két csoport kezelési ideje közötti különbség statisztikailag jelentős volt. A HIV-pozítív gümőkóros betegek antituberkulózis kezelése az esetek mindössze 17 százalékában tartott 6 hónapig, míg a többi betegnél 2-szer olyan gyakran (37 százalék) alkalmazták az úgynevezett rövid gyógyszeres kezelést.

A HIV-fertőzött tbc-sek körében – a lényegesen hosszabb kezelési idő ellenére – a tuberkulózis kiújulása több mint 9-szer volt gyakoribb, mint többi betegnél. A tbc-ellenes gyógyszerek szedését megszakító HIV-fertőzött betegeknek több mint 4-szer nagyobb esélyük volt a tbc kiújulására azokhoz képest, akik folyamatosan szedték a gyógyszereiket.

Mivel a tbc elsősorban a legyengült védekezőképességű személyeket támadja meg, a tüdőgümőkóros betegeknél mindig gondolni kell az esetleges HIV-fertőzésre is - figyelmeztet az Amerikai Tüdőgyógyász Társaság honlapja.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Nem kell hónapokat várni az alvásterápiára

Megnyílt az Országos Alvásterápia Központ budaörsi alvásdiagnosztikai szakrendelője, ahol várakozás nélkül, előzetes internetes vagy telefonos bejelentkezés alapján fogadják a betegeket.

MTI Plázs

Genetikai eltérés okozza a migrént

A migrén kialakulását okozó fehérje magas szintje egyéb jellegű - például ízületi - fájdalmak kialakulásáért is felelőssé tehető - olvasható egy amerikai vizsgálat eredménye az Iowa-i Egyetem honlapján. Az eltérés hátterében genetikai módosulás húzódhat meg.

MTI Itthon

Veszélybe kerülhet a HIV-ellátás a Szent László Kórházban

Veszélybe kerülhet a HIV-fertőzöttek ellátása, mert a betegek kezelésére kijelölt Szent László Kórház valószínűleg nem kerül fel a kiemelt intézmények listájára, így csak reménykedni lehet abban, hogy a kórház a jövőben is megkapja a jelenlegi mértékű támogatást - nyilatkozta Radnai Zoltán, az intézmény főigazgatója.

MTI Plázs

Segíthet a fogyásban a barna zsírszövet

A túlsúlyos emberek lefogyasztásában, illetve általában az elhízás késleltetésében nagy jelentősége lehet az úgynevezett barna zsírszövetnek - olvasható egy svéd biológiai laboratórium honlapján.

MTI Plázs

Háromezer emberen tesztelik a HIV-védőoltást

A világ első nagyszabású, embereken végzett HIV-oltás kísérletében háromezer nőt és férfit oltanak be az AIDS tünetegyüttest okozó vírus ellen kifejlesztett legújabb oltóanyaggal.

MTI Plázs

Miben rejlik az egészséges életvitel titka?

Német nyelvterületen fontos szempont az egészség megőrzése. A lakosok többnyire hanyagolják az alkoholfogyasztást, a dohányzást, valamint fontosnak tartják az elegendő alvást és a kiegyensúlyozott táplálkozást, s ez különösen a nőkre igaz - derül ki egy piackutató cég felméréséből, amelyhez négyezer osztrák, német és svájci polgárt kérdeztek meg.

MTI Tech

Aggasztó méreteket ölt a fiatalok alkoholfogyasztása

Nyugat-Európában drámaian nő a fiatal nemzedék alkoholfogyasztása: Nagy Britanniában és Németországban orvosok, egészségvédő civil szervezetek és a hatóságok is riadót fújtak - adta hírül a Der Spiegel online kiadásában.