szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az asztmások nyolcvan százalékának szénanáthája is van, s ha azt nem kezelik, súlyosbodnak az asztmás tünetek. Ám létezik már olyan terápia, amellyel a gyermekkori asztma és a szénanátha egyszerre kezelhető.

Az asztma a hörgőkben keletkező krónikus gyulladásos folyamat, amely a hörgők időszakos összehúzódását, a sűrű váladék-termelődést, a nyálkahártya duzzanatát okozza. Az allergiás nátha vagy szénanátha tüneteit, az orrviszketést, folyást és eldugulást a felső légutakban zajló gyulladásos folyamat okozza. Az asztmások nagyon gyakran szénanáthával is küzdenek.
 
A kettős betegség nagy teher a gyermekeknek, hiszen a panaszok számos tevékenységben korlátozzák őket. Például nem játszhatnak a szabadban, nem mehetnek táborozni, mert a tünetek felerősödnek, éjszaka gyakran felébrednek, ennek következtében nappal csökken a figyelmük és romlik tanulmányi átlaguk.
 
Korábban csak olyan gyulladáscsökkentőkkel tudták kezelni a tüneteket, amelyek külön enyhítették az asztma és külön a szénanátha tüneteit, viszont létezik már olyan készítmény, amelynek szedésével mindkét betegség kezelhető. A tabletta az asztma és a szénanátha okozta gyulladást is csökkenti. A készítmény további előnye, hogy kevésbé terheli meg a szervezetet, hiszen nem tartalmaz hormont, ellentétben más gyulladáscsökkentőkkel - mondta Bánfi Andrea, a Svábhegyi Gyermekgyógyintézet gyermek-tüdőgyógyásza.
 
Szedését csak gyermek-tüdőgyógyász írhatja fel alapos kivizsgálás után. A terápia során a gyermekek úgynevezett kontrollált állapotba kerülnek, ami azt jelenti, hogy jobban bírják a fizikai terhelést, elmúlnak az éjszakai felébredések és a fulladás.
 
A szülőknek azt tanácsolta Bánfi Andrea, hogy ne nyugodjanak bele, ha gyermekük sportolás vagy játék után köhög, zihál, nem kap levegőt, folyik az orra, könnyezik a szeme, esetleg nem tud aludni és kimerült. Feltétlenül jelezzék házi gyerekorvosuknak és kérjenek gyermek-tüdőgyógyászati beutalót. A megfelelő tablettás terápia segítségével az asztmás és egyben szénanáthás gyermekek is élhetnek teljes életet.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Hogyan előzhető meg az asztma?

Egy holland kutatás szerint azoknál a gyerekeknél, akik megfelelő mennyiségű teljes kiőrlésű gabonaféléket és halakat esznek, kevésbé valószínűsíthető az asztma, vagy a nehézlégzés kialakulása, szemben azokkal, akik nem fogyasztanak ilyen ételeket. A szakemberek további kutatásokat végeznek, hogy kiderítsék az asztma és az étrendi szokások közötti kapcsolatot.

MTI Plázs

Télen is támad a szénanátha

A szénanátha tünetei, mint a rohamokban jelentkező tüsszögés, vizes orrfolyás, könnyezés, szemviszketés nem csak a magas pollenkoncentrációt mutató hónapokban nehezíti meg a betegek életét. A lakáson belüli allergének egész éven át tartó irritációt is okozhatnak, de nem kell ezt tétlenül elviselni.

MTI Plázs

A jóga hatásos az asztma ellen

Már néhány jóga foglalkozás javíthatja a légzést. A jóga hasznos lehet az asztmások és más légúti betegségben szenvedők kezelésében is.