szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Prosztatarák esetén hosszú távon a legjobb megoldás a daganatos mirigy sebészi eltávolítása, főként ha a beteg fiatal, vagy ha a daganat rendkívül rosszindulatú - mutatták ki az első ilyen irányú vizsgálattal svájci kutatók.

A Genfi Egyetem munkatársai 844 svájci férfi esetét vizsgálták meg, akiknek a prosztatarákja 1989-ben kezdődött, és akiket több éven át figyeltek. Az adatok elemzéséből kiderült, hogy tíz év elteltével az életben maradás aránya 83 százalékos volt a prosztata (dülmirigy) eltávolítása esetén, 75 százalékos sugárterápia alkalmazásával, 72 százalékos beavatkozásmentes gyakori ellenőrzéssel, 41 százalékos hormonkezeléssel és 71 százalékos valamilyen egyéb kezeléssel. Rövid távon azonban nem volt jelentős különbség a kezeléstípusok hatékonysága között a vizsgálat eredménye szerint.
 
A prosztatarák a férfiak második leggyakoribb rosszindulatú daganata. Az Európai Unióban mintegy 85 ezer új eset fordul elő évente. Magyarországon évente 1200 beteg hal meg miatta. A világon három percenként hal meg valaki prosztatarákban. A prosztatarák az idősebb korra jellemző, a leggyakoribb 65 és 75 év között.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Csökkenti a prosztatarák esélyeit a fiúgyerek

Amerikai és izraeli kutatók szerint azoknak az apáknak, akiknek fiúgyermekei vannak, kisebb az esélyük arra, hogy megbetegedjenek prosztatarákban, mint a lányos apáknak. A wissenschaft.de című német tudományos hírportálbeszámolója szerint csaknem 39 ezer férfi adatait értékelték ki a vizsgálat során.

MTI Plázs

Azonosítható a prosztatarák súlyosabb változata

Angol tudósok új eljárással képesek azonosítani a prosztatarák halálos változatát. Egy szaklap cikkében Colin Cooper, a Brit Rákkutatási Központ professzora hangsúlyozza, hogy a módszer révén pontosan eldönthető: agresszív-e a daganat, vagy jóindulatú, és pontosan ez az, amire az adott helyzetben az orvosok kíváncsiak.