szerző:
Bari Máriusz
Tetszett a cikk?

A John Hopkins Egyetem tudósai szerint a brokkoliból készített, kenőcsként használandó kivonat megelőzheti a bőrrákot. A szulforafán nevű hatóanyaggal korábban már kimutatták: a gyomorrák kialakulását is vissza tudja szorítani.

© sxc.hu
A felfedezést az intézet egyik molekuláris gyógyszerészettel foglalkozó kutatója, Paul Talalay publikálta a Proceedings of the National Academy of Sciences szaklapban. A brokkoli rákellenes hatását bizonyítandó, a kutatók brokkoli-kivonatot kentek hat önkéntes bőrére, amit aztán erős ultraibolya-sugárzásnak vettek alá. A befedett bőrfelületeken átlagosan 37 százalékkal kevesebb bőrpír és égés, azaz olyan bőrsérülés jelentkezett, amelyből a bőrrák kifejlődhet.

Talalay elmondta a Voice of America weboldalnak: szeretné elkerülni azt, hogy az emberek a felfedezést hallva brokkolipépet vagy zöldséglevest kenjenek magukra, ugyanis a szulforafán-kivonat teljesen más vegyi mechanizmuson alapul, házi készítésű változatokkal nem lehet sikert elérni. Az egyetem által előállított kivonat behatol a bőrsejtek közé és a szervezet rákkal szembeni rezisztenciáját növeli és várhatóan más szerveket is képes a ráktól megóvni.

Számos rákkutató további kutatásokat és kísérleteket igényel, hiszen a tanulmány alapjául szolgáló kísérlet során 8 és 78 százalék közti értékekből jön ki az átlag 37%, Talalay máshogy gondolja: szerinte míg a több emberrel dolgozó kísérlet összetettebb, az eredményekben nem tapasztalnának jelentősebb változást.

Az egyetem kutatócsoportja szerint számos kihívás rejlik a brokkolikivonat legyártásában - nem elhanyagolandó annak megállapítása sem, hogy bőrfestő hatását miként lehetne megszüntetni.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!