szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A migrénben szenvedőknél az agykéreg egy bizonyos része vastagabb, s talán ez az oka a hasogató fejfájási rohamoknak - olvasható a BBC News honlapján.

A bostoni közkórház munkatársai huszonnégy migrénes embert vetettek össze tizenkét migrénben nem szenvedővel. Mint a Neurology szakfolyóiratban írták, kiderült, hogy a migrénesek agykérgének szomatoszenzoros (vagyis a bőrből és a belső szervekből érkező ingerekkel és ezen ingerek érzékelésével kapcsolatos) területe 21 százalékkal vastagabb. Azt azonban egyelőre nem tudni, hogy ez a különbség a migrén oka, vagy éppen fordítva, a migrén okozza ezt az elváltozást.
 
"Az ismétlődő migrénes rohamok okozhatnak efféle strukturális elváltozásokat, vagy lehetnek ezen elváltozások következményei" - összegzett a kutatás vezetője, Nouchine Hadjikhani.
 
Hadjikhani rámutatott, hogy a migrénben szenvedők valószínűleg születésüktől fogva érzékenyebbek az ingerekre, s hogy az agy érzékelési mechanizmusai - a kutatás eredményei szerint - feltehetően fontos szerepet játszanak a migrén kialakulásában. Talán ezzel magyarázható, hogy a migrén gyakran miért okoz egyéb fájdalmakat, így hát- vagy állkapocsfájást vagy egyéb érzékelési problémákat, mint például oly fokú bőrérzékenységet (hiperérzékenységet), hogy a lágy szellő is kínzó fájdalmat okoz.
 
A migrén rohamokban jelentkező heves fejfájás, amely néhány órától akár két napig is eltarthat, eközben kísérheti émelygés, hányinger, hányás is. A migrén a lakosság csaknem tíz százalékánál fordul elő, nőknél háromszor gyakoribb, mint férfiaknál. A migrén hátterében nem áll súlyos betegség. Jelenleg nincs gyógymód a migrénre, bár létezik néhány gyógyszer (bétablokkolók, antidepresszánsok), amelyek csökkenthetik a rohamok gyakoriságát, erősségét.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Migrén: nagy baj, de nem halálos

A fejfájáskutató amerikai tudósok szerint teljesen téves lehet minden, amit eddig tudtunk, illetve ténynek fogadtunk el a migrénről.

MTI Plázs

Genetikai eltérés okozza a migrént

A migrén kialakulását okozó fehérje magas szintje egyéb jellegű - például ízületi - fájdalmak kialakulásáért is felelőssé tehető - olvasható egy amerikai vizsgálat eredménye az Iowa-i Egyetem honlapján. Az eltérés hátterében genetikai módosulás húzódhat meg.

hvg.hu Plázs

A botox a migrénben szenvedőkön is segíthet

A botox nem csupán a ráncos arcot, de a migrénes fájdalomtól szenvedő fejet is rendbe hozhatja – ismertette véleményét Dr. Richard Glogau bőrgyógyász professzor az Amerikai Bőrgyógyászok Társaságának éves közgyűlésén.

MTI Tech

A migrénes roham infarktust okozhat

Egy amerikai tanulmány szerint a migrénes rohamokban szenvedők kétszeresen ki vannak téve az szívinfarktusnak és a koszorúér-betegségeknek.

MTI Plázs

Mennyit költünk migrénre?

A migrén költségei már önmagukban is komoly fejfájást okozhatnak az Egyesült Államokban, ahol éves szinten 25 milliárd dollárt, azaz 5500 milliárd forintot emésztenek fel e kellemetlen állapottal kapcsolatos kiadások. Ebből a gyógyszerek - amelyre a nőknek háromszor gyakrabban van szüksége - közel 3000 milliárd forintot tesznek ki.

MTI Plázs

Vakságot okozhat a migrén

Teljes vakság lehet a rendszeres fejfájásrohamokból, különösen idős korban - figyelmeztetnek amerikai tudósok.