szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kubai kutatók bejelentették, hogy megkezdik a világ első, tüdőrák elleni terápiás vakcinájának előállítását.

A Cimavax EGF vakcina biztonságos, nincsenek káros mellékhatásai és képes meghosszabbítani a tüdőrákos betegek élettartamát - mondta Gisela Gonzalez, a terméket kifejlesztő orvoscsoport vezetője. A vakcinát először Latin-Amerikában akarják piacra dobni, de jó eséllyel hamarosan Európában és Ázsiában is forgalomba kerülhet. 
 
A szérum előállításával kapcsolatos kutatások 1992-ben kezdődtek a havannai molekuláris immunológiai központban, és az első klinikai teszteket 1995-ben hajtották végre. Jelenleg a harmadik fázisú kísérleti stádiumban van: a vakcinát 18 kubai kórházban, közel 600 betegen tesztelik. 
 
A szérumot már kipróbálták Kanadában és Nagy-Britanniában, jelenleg Malajziában is tesztelik és az év folyamán Peruban és Kínában is kipróbálják majd.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

A tüdőrák oka: kevés a napfény?

Amerikai kutatók kapcsolatot találtak a napfény hiánya és a tüdőrák kialakulása között. A kaliforniai San Diegó-i egyetem tudósai 111 ország és több kontinens adatait lefedő vizsgálatuk során arra az eredményre jutottak, hogy az Egyenlítőtől távolodva kimutathatóan nő a tüdőrákos megbetegedések száma.

Plázs

Tüdőrák-térkép: veszélyeztetett zónák

Huszonöt év alatt megduplázódott, évi 5 ezerről csaknem 10 ezerre nőtt a tüdőrákos megbetegedések száma, amivel Magyarország világelső. A levegő szennyezetségét is okolni lehet a kedvezőtlen tendenciák miatt. De nem ez az egyetlen ok.

Medipress Plázs

Hogyan kerüljük el a tüdőrákot?

A Kalifornia Egyetem kutatói szerint azok a dohányosok, akik naponta legalább háromszor fogyasztanak zöldséget, gyümölcsöt, fekete, illetve zöld teát csökkenthetik a dohányzás káros hatásait, és a tüdőrák kialakulásának esélyét.

MTI Plázs

Évente kilencezer új tüdőrákossal világelsők vagyunk

Évente kilencezer új tüdőrákos beteget regisztrálnak az országban, minden esztendőben nyolcezren halnak meg ebben a betegségben - mondta Kovács Gábor, országos tüdőgyógyász szakfőorvos, a Magyar Tüdőgyógyász Társaság 55. nagygyűlésén.

Medipress Plázs

Vírusok is okozhatják a tüdőrákot

Az Orvosi Onkológia Európai Társasága (ESMO) és a Tüdőrák Kutatás Nemzetközi Szövetsége által szervezett első európai tüdőrák konferenciáján bemutatott kutatási eredmények szerint egyre több bizonyíték van arra, hogy vírusok járulhatnak hozzá a tüdőrák kialakulásához.