szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kevesebb mint egy évtized alatt megduplázódtak a szexuális úton átadható fertőzések (STI) a 45 év fölötti britek körében. Az internetes találkák, valamint az erekciót segítő szerek tehetők részben felelőssé a tendenciáért.

A brit kormányzati egészségvédelmi ügynökség kutatói azon páciensek adatait nézték át, akik 1996 és 2003 között Anglia középső részének 19, szexuális egészséggel foglalkozó klinikáján megjelentek. A páciensek túlnyomó többsége fiatal volt, ám a 45 év fölöttiek száma emelkedett feltűnőbben. 1996-ban 344 személynél, 2003-ban pedig már 780-nál diagnosztizáltak STI-t az utóbbiak között, ami 127 százalékos emelkedés.
 
A férfiaknál az 55-59 éves korosztályban találták a legnagyobb valószínűséget legalább egy STI-re, a nőknél pedig a 45-54 éves korcsoportban. A leggyakrabban diagnosztizált STI-k között a genitális szemölcsök, a genitális herpesz, a chlamydia, a gonorrea (tripper) és a szifilisz voltak. A 45 évnél fiatalabb korosztályban is jelentősen emelkedett a szexuális úton terjedő fertőzések száma: 97 százalékkal nőtt a vizsgált időszakban ebben az angliai körzetben.
 
A jelentés szerint részben a társadalmi és viselkedési minták változása felelős azért, hogy a nem kívánt terhesség kockázatának elmúltával a szexuálisan aktív britek nem használnak óvszert.
 
Magyarországon az Országos Epidemiológia Központ adatai szerint az elmúlt év hasonló időszakához viszonyítva 2008 első negyedévében a chlamydiás esetek száma csökkent, a gonorrea nem változott lényegesen, az újonnan regisztrált szifiliszes páciensek száma viszont 60 százalékkal emelkedett. A genitális herpesz és szemölcs nem jelentésköteles, ám a szakorvosok az esetek számának emelkedését tapasztalják. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Medipress Plázs

Megtalálták a HPV vírus gyenge pontját

A legtöbb méhnyakrákos megbetegedésért felelős vírus egyik komoly gyengeségét tárták fel nemrég kutatók, így új távlatok nyíltak a betegség kezelésében.

Kulcsár Hajnal (hvg.hu) Plázs

HPV: „felelőtlenség ebben meghalni”

Egyetlen nőnek sem lenne szabad meghalnia méhnyakrákban, ennek ellenére az évente több mint ezer új beteg csaknem fele a kór áldozata lesz Magyarországon. A rosszindulatú sejtburjánzást okozó vírus elleni védekezés leghatékonyabb módja a védőoltás és a szűrés együttes alkalmazása. Egyik sem népszerű. Az okokat csak találgatni lehet.

MTI Plázs

HPV: megelőzhető a halálos kór

A méhnyakrák a második leggyakrabban előforduló rosszindulatú betegség a világon. Magyarországon évente több mint ezer új esetet fedeznek fel, s ebből félszáz halállal végződik, pedig rendszeres szűréssel megelőzhető a betegség.