szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

A legtöbb méhnyakrákos megbetegedésért felelős vírus egyik komoly gyengeségét tárták fel nemrég kutatók, így új távlatok nyíltak a betegség kezelésében.

A humán papillomavírus (HPV) számos rákbetegség kialakulásával kapcsolatba hozható, neve mégis leggyakrabban a méhnyakrákkal kapcsolatban merül fel. A vírus számos védekező és rejtőzködő mechanizmusa révén képes az életben maradásra. A Leedsi Egyetem kutatói szerint a vírus egyik ilyen mechanizmusa különösen sérülékeny, és a jövőbeni terápiás kezelések kidolgozása során ezt szeretnék kihasználni.

A vírusok sejtekbe való bejutásuk során a saját növekedésüket és szaporodásukat serkentő fehérjéket termelnek, a szervezet immunrendszere pedig normális esetben ezeket a fehérjéket támadja meg és pusztítja el.

"A HPV az E7 fehérjét használja, hogy elrejtőzzön a szervezet immunreakciókért felelős T sejtjei elől - magyarázza Graham Cook, a Leedsi Molekuláris Gyógyászati Intézet kutatója - Így a már fertőzött sejteket az immunrendszer nem észleli."

A T sejtek normális esetben képesek felismerni és elpusztítani az idegen molekulákat - nyilatkozta Eric Blair, az egyetem biológiai tudományokért felelős professzora. A HPV azonban az E7 fehérje segítségével képes megkerülni ezeket az immunreakciókat. A jövőben tehát olyan gyógyszereket és eljárásokat kell kifejlesztenünk, amelyek kiiktatják ezt a fehérjét, így a vírus védtelen lesz a szervezet immunrendszerével szemben - jelentette ki a professzor.

Az új felfedezés segítségével a tudósok remélik, új terápiás gyógymódokat dolgozhatnak ki a méhnyakrák ellen. "A humán papillomavírus igen összetett kórokozó, és még csak most kezdjük igazán megérteni a működési mechanizmusait. Ennek ellenére reméljük, hogy hamarosan sikerrel vehetjük fel a harcot a vírussal, és az általa okozott betegségekkel" - nyilatkozta a Yorkshire Rákkutató Központ vezetője, Elaine King.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

HPV: nemcsak megelőzi, gyógyítja is a méhnyakrákot egy új vakcina

A szexuális úton terjedő humán papillomavírus (HPV) több rákmegelőző állapotért is felelős. A HPV-szűréseknek köszönhetően egyre több fertőzést diagnosztizálnak, ám egyelőre nincs megfelelő antivírus kezelés. Éppen ezért a világ egyik vezető gyógyszergyártója a Roche, illetve a rákgyógyszereiről ismert Transgene összefogtak, hogy kifejlesszenek egy új terápiás vakcinát.

MTI Plázs

HPV: megelőzhető a halálos kór

A méhnyakrák a második leggyakrabban előforduló rosszindulatú betegség a világon. Magyarországon évente több mint ezer új esetet fedeznek fel, s ebből félszáz halállal végződik, pedig rendszeres szűréssel megelőzhető a betegség.

Salgó Andrea (hvg.hu) Plázs

Új védőoltás méhnyakrák ellen és a HPV-szűrés

Jó ideje kimutatták már, hogy a humán papillómavírus (HPV) okozza a méhnyakrákesetek 99,7 százalékát és felelős lehet egyéb rosszindulatú daganatok kialakulásáért is. Ennek ellenére még mindig nagy a tájékozatlanság a potenciális fertőzöttek körében. Igen kevesen vettek részt idáig HPV-szűrésen, sőt, vannak, akik nem is hallottak e fertőzés veszélyeiről. Vajon mi lehet a tájékozatlanság oka?