szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Retinasejteket ültettek át amerikai orvosok tíz gyengén látó ember szemébe egy kísérleti eljárással. Közlésük szerint a páciensek többségének javult a látása.

A programban részt vevő tíz embernél vagy a látóideg, vagy a retinán lévő makula, az éleslátás helyének károsodása okozott úgynevezett makuláris degenerációt, illetve egy viszonylag ritka örökletes betegségben, retinitis pigmentosában szenvedtek. Az utóbbi a retina pálcikáinak fokozatos romlása miatt jár gyengülő látással.
   
Az átültetett retinasejteket abortált magzatokból nyerték a Louisville-i Egyetem kutatói, akik tanulmányukat a The American Journal of Ophtalmology című szaklapban közölték. A tíz páciensből háromnak nem változott az állapota a beavatkozás után, a többieknek viszont valamelyest javult.
   
Pete Coffey, a University College London szemésze azonban úgy véli, hogy a látásjavulás nagyon csekély, ráadásul etikai aggályok is felmerülnek az abortált magzatok sejtjeinek felhasználásával kapcsolatban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Szemünk egészsége: mit tehetünk a látásunkért?

Sokan vallják azt, hogy a szem a lélek tükre, de talán kevesen gondolnák, hogy részben életmódunké is. A táplálkozással összefüggő betegségek – elhízás, a 2-es típusú diabétesz –, valamint az életkor kitolódása miatt egyre többen küzdenek látásproblémával. Mit tehetünk azért, hogy megőrizzük szemünk egészségét?

Kulcsár Hajnal (hvg.hu) Plázs

Ellenségünk a monitor: hogyan károsodhat a szemünk?

Összefolynak előttünk a betűk, ég a szemünk, fáj a fejünk - nem ritka érzések ezek egy irodában eltöltött fárasztó nap után, a szem túlterheltségének legfőbb előidézője ugyanis a számítógépes munkavégzés. Megnéztük, milyen szemproblémákkal szembesülhetünk, ha naphosszakat bűvöljük a monitort.

MTI Plázs

Mikroszkopikus tűvel gyógyíthatók a látásproblémák

A gyógyszereket hatékonyan a szembe juttató új technika, amely mikroszkopikus méretű tűket alkalmaz, azon betegek millióinak számára nyújthat reményt, akik olyan gyakori, a látást veszélyeztető szembetegségekben szenvednek, mint a glaukóma (zöld hályog), a maculadegeneráció (sárgafolt elfajulás) vagy a diabéteszes retinopáthia (cukorbetegség miatt kialakuló ideghártya károsodás).