szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A gyógyszereket hatékonyan a szembe juttató új technika, amely mikroszkopikus méretű tűket alkalmaz, azon betegek millióinak számára nyújthat reményt, akik olyan gyakori, a látást veszélyeztető szembetegségekben szenvednek, mint a glaukóma (zöld hályog), a maculadegeneráció (sárgafolt elfajulás) vagy a diabéteszes retinopáthia (cukorbetegség miatt kialakuló ideghártya károsodás).

Az amerikai Georgia Műszaki Egyetem és az Emory Egyetem kutatói a Mikrotűk a szemészeti gyógyszeres terápiában című előadásukban foglalják össze vizsgálataik eredményeit a nagy-britanniai királyi gyógyszerészeti társaság szimpóziumán. Kutatásuk során azt vizsgálták, hogyan alkalmazhatóak a mikroméretű tűk a szemészeti gyógyszeres terápiában úgynevezett minimál invazív eljárással. A szembe hatoló tűk csupán fél milliméter mélyen hatolnak be a szem szövetébe. Ezek a tűk nem érnek olyan mélyre, mint a hagyományosak, így kevesebb kárt is okoznak. A módszer helyi érzéstelenítés mellett is alkalmazható.

Ez a technika forradalmasíthatja az olyan szembetegségek kezelési módját, mint a glaukóma, a maculadegeneráció és a diabéteszes retinopathia. A hagyományos gyógyszerbejuttatási módszerek, mint a szemcsepp, nem elég hatékonyan juttatják be a folyadékot a szem hátsó részébe. A hagyományos injekciók viszont invazívak, mivel a tű átfúrja a szem szöveteit. Az ismételt injekciók az általánosan használt tűkkel szintén komoly látási szövődményeket eredményezhetnek.

Noha a kutatás még egy korai fázisban tart, megmutatja, hogy igenis lehetséges mikrotűk segítségével hatékonyan gyógyszert juttatni a szem megcélzott részeibe. Gyulladás vagy egyéb mellékhatás nem jelentkezett a korai tesztekben - mondta Samirkumar Patel, a kutatócsoport egyik tagja. Hozzátette: a fejlesztés következő fázisa a biztonság megerősítésének további vizsgálata, illetve a hosszú távú hatások jobb megértése.

Betegségek, amelyknél működhet

Glaukóma. A szembetegségek olyan csoportja, amelyek befolyásolják a látást. Kezeletlenül vaksághoz vezet. Főként idősebb korban gyakori, és akkor keletkezik, ha a látóideg károsodik. A nyílt zugú glaukóma a 40 év feletti lakosságban százból két embert érint. Ugyanakkor ez az arány tízből egy főre nő 70 éves kor felett.

Maculadegeneráció. Egy fájdalmatlan betegség, amely a maculát – a retina középső részét, a sárgafoltot, az éleslátás helyét – érinti, a centrális és részletgazdag látás progresszív romlását okozva. Angliában ez felelős a legtöbb vakságért, bár teljes vakságot szinte sosem okoz. Leggyakoribb formája az életkorral összefüggő maculadegeneráció, ám egyes ritka formák fiatalkorban is előfordulhatnak. Gyakorisága 50 év felett minden évtizeddel nő, 75 éves korban ez 15 százalék. Gyakrabban fordul elő nőkben. Egyéb rizikótényezők a családi előfordulás és a dohányzás.

Diabéteszes retinopathia. Angliában a vakság egyik vezető oka a 30-65 évesek között, a vakok és gyengénlátók 12 százalékánál fordul elő diabéteszes szembetegség. A retinopathia a retinát ellátó apró erek (kapillárisok) károsodásával jár. Az erek károsodása vérzést okoz, amely lehet kis kiterjedésű, csak a retinára lokalizált, vagy kiterjedhet előre, az üvegtestbe. Ez komoly hatással lehet a látásra.



















HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Szemünk egészsége: mit tehetünk a látásunkért?

Sokan vallják azt, hogy a szem a lélek tükre, de talán kevesen gondolnák, hogy részben életmódunké is. A táplálkozással összefüggő betegségek – elhízás, a 2-es típusú diabétesz –, valamint az életkor kitolódása miatt egyre többen küzdenek látásproblémával. Mit tehetünk azért, hogy megőrizzük szemünk egészségét?

Kulcsár Hajnal (hvg.hu) Plázs

Ellenségünk a monitor: hogyan károsodhat a szemünk?

Összefolynak előttünk a betűk, ég a szemünk, fáj a fejünk - nem ritka érzések ezek egy irodában eltöltött fárasztó nap után, a szem túlterheltségének legfőbb előidézője ugyanis a számítógépes munkavégzés. Megnéztük, milyen szemproblémákkal szembesülhetünk, ha naphosszakat bűvöljük a monitort.