A szülőknek a friss levegő és a testmozgás mellett most újabb okuk van arra, hogy kiküldjék gyerekeiket játszani. Egy tanulmányban ausztrál kutatók bizonyították, hogy azok a gyerekek, akik sok időt töltenek a szabad levegőn, kevésbé szenvednek myopiában, azaz rövidlátásban.
"Az eredmények értelmében a hangsúly a szabad levegőn van, teljesen mindegy, hogy kirándulni megyünk, vagy sportolunk” – mondta Kathryn A. Rose, hozzátéve: „mindkettő megvédi a gyermekünk szemét attól, hogy túlzottan megnövekedjen, ami a fő okozója a myopiának.”
A rövidlátás az elmúlt évtizedekben népbetegség lett. A magasabban iskolázott emberek több mint 80 százaléka szenved tőle. A Sydney Egyetem munkatársaként dolgozó Rose és kollégái az Ophthalmology című folyóiratban tették közzé eredményeiket. Az olyan tevékenységek, melyek során hosszú ideig közelről nézünk valamit (például olvasáskor), rövidlátást okozhatnak.
A kutatók megvizsgálták, hogy a myopia kialakulásának kockázatát hogyan befolyásolja a távolság, ahonnan bizonyos dolgokat megnézünk. A vizsgálatban 1 765 hatévest és 2 367 tizenkét évest vizsgáltak meg. A hatéveseknek mindössze 1,5 százaléka volt rövidlátó, míg az idősebb korosztálynak már a 12,8 százaléka. Mindkét korcsoport átlagosan 2,3 órát töltött naponta a szabad levegőn.
A kisebb gyerekek esetében nem mutatkozott kapcsolat a rövidlátás gyakorisága és a szabadban töltött idő között, és az sem számít, hogy mennyi időt töltenek közelre nézést igénylő feladatokkal. A 12 éves korosztály esetében viszont azoknak, akik minden nap több mint 2,8 órát töltöttek odakinn, kisebb valószínűséggel romlott el a látásuk. Azok, akik 1,6 óránál kevesebbet vannak odakinn, ellenben több, mint 3,1 órán át foglalkoznak közelre nézést igénylő feladatokkal, 2-3-szor nagyobb eséllyel lesznek rövidlátók.
Azt még nem sikerült tisztázni, hogy a szabadban töltött idő miképp védi meg a szemet – mondta el Rose. Valószínűleg az lehet a magyarázat, hogy odakinn sokkal több a fény, mint az épületen belül. Állatkísérletek kimutatták, hogy a fény hatására dopamin választódik ki a retinában. A dopaminról pedig tudjuk, hogy megakadályozza a szem növekedését, a myopia oka ugyanis a szemgolyó megnyúlása.