szerző:
travelline.hu
Tetszett a cikk?

Aki már végigjárta a földi paradicsomokat, most bekukkanthat a pokolba is, csak a megfelelő...

Aki már végigjárta a földi paradicsomokat, most bekukkanthat a pokolba is, csak a megfelelő cél kiválasztásán múlik minden. Extrém kalandok kedvelőinek szólnak most ötleteink:

Veszélyes hegycsúcsok
Creative Commons

1. Costa Rica
Hol is várhatna minket több kaland, mint egy esőerdővel borított, a szikrázó Csendes-óceánnal és a Karib-tengerrel hosszú partszakaszon érintkező országban, ahol a síkságokból a Kordillerák vulkáni kúpokkal tarkított láncai emelkednek a magasba? A trópusi éghajlatú Costa Rica "all in one" csomagban kínál számos veszélyt földön és vízen egyaránt. Megannyi nemzeti park, búja őserdők, érintetlen környezet, varázslatos kultúra, homokos és sziklás part közel 1200 kilométeren, magányos strandok, korallszirtek, csodálatos és olykor veszélyes állatvilág, a csúszó-mászók szerelmeseinek Kánaánja. Itt már egy egyszerű kirándulás is merész vállalkozás lehet, elég csak egy bokaficam, hiszen sok helyen napokig egy teremtett lélek sem jár. Legnépszerűbb sportok a szörf, vadvízi evezés, hegymászás, búvárkodás és halászat – mindezt a legextrémebb körülmények között, valamint olykor emberpróbáló hőség és páratartalom mellett. Nem véletlenül közkedvelt célpontja a túlélő gyakorlatoknak ez a vidék.

A Waitomo barlang
Creative Commons

2. Új-Zéland
Noha Peter Jackson nagyszabású filmje felhívta az emberek figyelmét a sok különlegességre, a turistáknak még nem sikerült bevenniük Középföldét. Új-Zéland ugyanis Földünk legelszigeteltebb állama, Ausztráliától 2000 kilométerre fekszik, legközelebbi szárazföld délen az Antarktisz, északon Új-Kaledónia, a Fidzsi-szigetek, és Tonga. Jóllehet az orkok és a tündék jelmezek és számítógépes grafikai programozás eredménye, de a filmben látott táj valódi! És legalább olyan misztikus. Az oda út már eleve kalandos, hosszúsága miatt. A maorik földjére lépve számos élményben lehet részünk, hiszen itt szinte őshonosak az extrém sportok. A nyílt terepeken halálos iramban lehet különféle járművekkel száguldani, valamint a Waitomo-n kipróbálható a barlang rafting, ami a vadvízi evezés veszélyesebb formája. A szentjánosbogárszerű rovarok parázslása, valamint a cseppkőbarlangok megcsodálása után a rejtélyes és óriási faragások helyére, a Taupo-ra kajakozhatunk. Itt két síparadicsom nyújthat némi extrém sportlehetőséget, de olvadás idején nagy esélyünk van megcsodálni a krátertóban felgyülemlett, a gleccserek olvadékával összekeveredett, vulkáni törmelékekkel teli iszapfolyam kiömlését is.

Az Okavango Delta madártávlatból
Creative Commons

3. Afrika
A fekete kontinens világszerte a kalandvágyók közkedvelt helye. A gigantikus vízesések, a hatalmas folyamok, a gazdag vadvilág és a számos érdekes természeti esemény csak sejteti Afrika sokféleségét azok számára, akik valami pluszt is szeretnének egy egyszerű utazáson kívül. Erdők, síkságok, strandok – mindenhol találni rendhagyó szabadidős tevékenységet. A becsuánaföldi (Botswana) szafari egyedülálló és emlékezetes élményt nyújt, hiszen az afrikára jellemző nagyvadak mind megtalálhatóak itt – „csak” emlősből 164 félét láthat a kiránduló. Az Okavango Delta az egyik leggazdagabb ökotérség, valódi lagúna labirintus, sziget mozaikkal tarkított víz, végzetes mocsarakkal – kalandban itt nincs hiány. Igazi szélsőségeket tapasztalhat meg a telhetetlen turista, ha egy összkerék meghajtású járművel vág neki a Szaharának, ahol a legforróbbak nappalok, és a leghidegebbek az éjszakák. Namíbiába érdemes biciklivel menni, egy mountain bike szafari kiváló alkalom arra, hogy igazán megtudjuk, milyen az afrikai sivatag.

Parkoló Szibériában
Creative Commons

4. Szibéria
A Föld összes szárazföldjének 12%-a hosszú éveken keresztül el volt zárva a kalandvágyók elől, ám gyorsan nagy kedvenccé vált a kihívásokat kedvelő utazók körében. Itt a vadon valóban vadon, így rengeteg a lehetőség a vakmerő vállalkozásra. A tundrán 7-10 hónapig is eltart a tél, a nyár nagyon rövid és hűvös. Ember alig, a törpecserjéken, zuzmókon és fűféléken kívül pedig szinte semmilyen jelentősebb növény nem él meg. Jakutföldön mély, vörösfenyő-erdőkkel borított völgyek húzódnak. A -40 fokos hidegben befagyott folyókon kiválóan lehet rally-zni, óvakodni kell azonban a fát szállító kamionoktól. Szibéria népsűrűsége alacsony, egy négyzetkilométerre három fő jut, ha pedig beleszámoljuk, hogy a lakosság nagy része városban él, nem kell attól tartanunk, hogy bárki is megzavarná elfoglaltságunkat. Ettől függetlenül a Bering-szoros környékén találkozhatunk akár eszkimókkal is. A vadonhoz vezető út is jelentős veszélyforrásokat rejthet, érdemes sok mindenre felkészülni, és semmiképp se hawaii mintás ingben, szalmakalappal a fejünkön érkezzünk, jobb, ha nem üvölt rólunk, hogy turisták vagyunk.

Az Amazonas varázsa
Creative Commons

5. Dél-Amerika
Az Amazonas végtelenbenyúló gyönyörű színekben pompázó esőerdő, a madár- és állatvilága korántsem annyira látványos, mint amilyen mértékben auditív élményt okoz. Ám csak óvatosan feledkezzünk bele a különleges zsivajba, ugyanis a krokodilok előszeretettel fogyasztanak friss húst. Valódi kihívás néhány napot itt eltölteni. Bolívia „halálútja” valóban emberpróbáló kiruccanás. A legveszélyesebb út a világon: az Andokban futó 70 kilométere La Paz-t és Coroico-t köti össze, 3600 méteres szakaszán rendkívül keskeny hajtűkanyarokkal tarkított, olykor 800 méteres szakadékkal a mélyben. Évente 100-200 ember veszti életét az útvonalon. Gyenge szívűeknek semmiképp sem ajánlott! Ha pedig ez nem lenne elég, ott van még Argentína és Chile Patagóniának nevezett része, amely az adrenalin függők mennyországa. A látványos díszlet magáért beszél: pampák, gyorsfolyású folyók, hegyek és vulkánok - ideális környezet a kalandot, veszélyt keresőknek.

-p-

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!