szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Igaz-e, hogy az ellentétek vonzzák egymást? Vagy az, hogy a lángoló, mindent elsöprő szerelem a jó házasság alapja? Kőbe véshető-e, hogy az együttélésben nincs helye az apró titkoknak, vagy az, hogy a gyerek születése megmenthet egy rosszul működő kapcsolatot? A válaszokat szakértőnkkel kerestük, akivel nyomába eredtünk a párkapcsolatokkal összefüggő tévhiteknek.

A lángoló szenvedély biztos alapja lehet a tartós házasságnak –  vélekedünk nagyon sokan. Soltész Krisztina pszichológus szerint az együttélésben valóban elsődleges szempont az érzelmi kötődés, de a nagy szenvedély idején egészen másnak látjuk, hisszük a társunkat, mint amilyen valójában. "A szerelemnek ebben a szakaszában a saját eszményképünket vetítjük ki a másikra, s a rózsaszín köd miatt nem vesszük észre kisebb-nagyobb gyarlóságait. Ezért aztán nagy lehet a csalódásunk, ha a kezdeti szenvedély elmúltával előttünk áll az a valóságos ember, akit addig hiba nélkülinek gondoltunk." Polyák Éva pszichiáter azt mondja, ez az a tévhit, ami a mai napig keményen tartja magát annak ellenére, hogy a kapcsolatok nagy része éppen e szakasz után ér véget. Így nem alakulhat át olyan magasabb szintű együttéléssé, amikor már ismerjük a másik gyengeségeit, és ezekkel együtt fogadjuk el és szeretjük őt. Ha ebben a józanabb időszakban dönti el a pár, hogy házasságot köt, sokkal nagyobb az esély arra, hogy az tartós és kiegyensúlyozott lesz.

A teljes cikket elolvashatja a HVG Online új egészségportálján.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Agglegénység vagy házasság? - a gének megmondják

Nem biztos, hogy egyszerűen csak éretlen személyiség, aki még harminc fölött is csak alkalmi kapcsolatokat keres, aki nem tud lehorgonyozni senki mellett, aki nem vágyik a családalapításra - svéd tudósok szerint okozhatja ezt egy gén is, amely több-kevesebb hatással van a párkapcsolatokra.

hvg.hu Plázs

Játszmák a házasságban: a kapcsolat vége?

Gyakori tapasztalat, hogy nagyon sokan játszmákban élnek és játszmákban tartják fogva egymást és önmagukat. A házassági játszmák öntudatlanul zajlanak, éppen ezért okaik általában akkor derülnek ki, amikor krízisbe, válságba jut a kapcsolat.