szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Először bukkant fel a nyugat-nílusi vírus Ausztriában, méghozzá tavaly nyáron, az emberre kevésbé veszélyes formában - állítja a bécsi Állatorvosi Egyetem.

Norbert Nowotny virológus az osztrák hírszolgálati irodának pénteken nyilatkozva azt mondta, hogy a vírus a szomszédos Magyarországról vándorolt át, és kizárólag madarakban mutatták ki. Hangsúlyozta, hogy bár az Afrikából származó vírus (WNV) régóta létezik Európában, Ausztriában korábban sosem fordult elő. Elmondása szerint 2004-ben egy új törzs bukkant fel Magyarországon; a vírusnak ez a válfaja inkább csak madarakat fertőz meg, közülük is főként ragadozókat, elvben azonban veszélyes lehet lovakra és emberekre is. 

"2004-től ismételten elfordultak fertőzések Magyarországon. Tavaly nyáron a vírus az egész országban elterjedt. Madarakat fertőzött meg, főként héjákat, valamint lovakat. Mintegy húsz ember is megbetegedett. Halálot nem okozott" - közölte a virológus. 
 
Az atlantai székhelyű járványügyi központ (CDC) tavalyi jelentése szerint a szúnyogok által terjesztett vírus 35 ezer lázas esetet és 117 halálozást okozott 2007-ben az Egyesült Államokban. Több mint 1200 embernél súlyos megbetegedést idézett elő, például agyvelőgyulladást vagy agyhártyagyulladást.
     
A nyugat-nílusi vírus egy különösen forró nyáron, 1999-ben jutott be az Egyesült Államokba, és okozott haláleseteket New Yorkban. A CDC felhívta a figyelmet arra, hogy míg Európában, Afrikában és Nyugat-Ázsiában a vírus az általa okozott járványok kitörése után évekre "eltűnik", addig az Egyesült Államokban 2002 óta minden egyes évben járványt idézett elő. A szakértők a forró nyarakat okolják ezért. 
   
Az új vírustörzset 2002-ben észlelték először; melegben gyorsabban szaporodik a szúnyogok testében, így minél melegebb van, annál gyorsabban terjed a fertőzés. 
 
A WNV kórokozóját először 1937-ben Ugandában diagnosztizálták, majd 1950-ben Egyiptomban okozta az első nagyobb járványt. A vírusgazdák főképp madarak, az emberre - esetlegesen lovakra - történő átvitel szúnyogcsípés útján történik. Embereknél a fertőzés általában tünetmentesen, lázas betegségként zajlik le (a legtöbben nem is tudnak róla, mert az influenzáéhoz hasonló tüneteket produkál). Az esélye annak, hogy valaki nyugat-nílusi vírussal megfertőződik, egy a 300 ezerhez.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!