szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Halálba segítették Edward Downes világhírű karmestert és feleségét, Joant egy svájci klinikán - jelentette be a brit karmester családja kedden. Downes a londoni Királyi Opera karmestereként szerzett hírnevet, de ő vezényelt a Sydneyi Operaház első előadásán is.

"54 évi házasság után úgy döntöttek, hogy együtt vetnek véget életüknek, ahelyett, hogy tovább küzdenének a komoly egészségügyi problémákkal" - olvasható a közleményben. "A svájci Dignitas szervezet segítségével békésen haltak meg Zürichben, a saját maguk által választott körülmények között" múlt pénteken - tudatta a család.
   
"Apánk - aki 85 évesen szinte teljesen vak, és fokozódóan süket volt - karmesterként hosszú, lenyűgöző és egyedülálló pályafutást tudott maga mögött. Mindketten teljes életet éltek, és szerencsésnek érezték magukat, amiért ilyen becses életük volt - mind a szakmai, mind pedig a magánélet terén. Szüleink nem voltak vallásosak, így temetésük sem lesz" - fogalmazott a házaspár két gyereke.
   
A Birminghamben született Downes kisgyerekként kezdett hegedülni, tanulmányai befejeztével zenei karrierbe kezdett. 1952-ben kezdte meg több mint ötven éven át tartó együttműködését a londoni Királyi Operával, első megbízatásaként Bellini Normájában Maria Callas súgója volt. 
   
Karmesterként 1953-ban debütált, utoljára a Covent Gardenben vezényelt tíz előadást Verdi Rigolettójából 2005-ben. Összességében 49 operát és 950 előadást vezényelt a Királyi Operában, ahol korának legnagyobb énekeseivel - többek közt Luciano Pavarottival - dolgozhatott.
   
Downes az Ausztrál Operával is dolgozott együtt, és hosszan tartó kapcsolat fűzte a BBC filharmonikusaihoz. Az Ausztrál Opera zenei igazgatójaként ő vezényelt elsőként az 1973-ban megnyílt új Sydney Operaházban. Érdemei elismeréseként 1991-ben lovaggá ütötték.
   
Felesége Joan Downes balett-táncosként, koreográfusként és televíziós producerként tett szert ismertségre, a 74 évesen elhunyt asszony életének utolsó éveit férje asszisztenseként töltötte. A hírek szerint Joan Downes rákban szenvedett.
   
Nagy-Britanniában nem engedélyezett a halálba segítés, mindazonáltal a brit bíróságok vonakodnak elítélni azokat a személyeket, akik segítenek külföldi klinikákra juttatni szeretteiket, hogy azok ott vessenek véget életüknek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Prizma

Változatok eutanáziára

Gyógyíthatatlan betegeknek szánt öngyilkos-automata kísérleti példányával borzolja a németek idegeit Roger Kusch...

Hét nap

EUTANÁZIA AZ USA-BAN

Az USA legfelsőbb bírósága szerint a Bush-adminisztráció átlépte a szövetségi kormányzat és a szövetségi államok közti...

MTI Világ

Nyolc év után szabadult az eutanázia amerikai szószólója

Nyolc évi raboskodása után szabadlábra helyezték pénteken Jack Kevorkian amerikai orvost, az eutanázia (kegyes halál) legfőbb amerikai szószólóját, aki 1990 és 1998 között több mint 130 halálos betegnek segített az öngyilkosságban, illetve egy esetben ő maga adta be a halálos injekciót.