szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ausztrál és amerikai kutatók csütörtökön jelentették be, hogy egyetlen adag új influenza elleni vakcina is elegendő védelmet nyújt egy felnőttnek, az oltás után tíz napon belül kialakul a védettség.

A CSL elnevezésű ausztrál oltóanyaggyártó vállalat most közzétett tanulmánya szerint a beoltott emberek 75-től 96 százaléka védettséget szerzett már az első vakcina után, ami megegyezik a szezonális influenza elleni védőoltások hatékonyságával. A bejelentés figyelemre méltó, mert a szakemberek korábban arra számítottak, hogy két adag vakcina használatára lesz szükség a védettség kialakulásához.
   
A pénteken nyilvánosságra kerülő amerikai adatok alátámasztják az ausztrál eredményeket és azt mutatják, hogy a védettség gyorsan kialakul, mondta el Anthony Fauci, az Egyesült Államok Nemzeti Egészségügyi Intézeteinek (NIH) munkatársa az Associated Press amerikai hírügynökség kérdésére válaszolva. A most közzétett adatok felnőttekre vonatkoznak, a gyerekekkel végzett klinikai próbák eredményeit még nem közölték.
   
Az újinfluenza elleni oltóanyag kínai előállítói már egy hete bejelentették, hogy elég egy dózis az oltásból, ám minden gyártó kissé másként készíti el a vakcinát, ezért több bizonyítékra volt szükség.
   
Az ausztrál CSL tanulmányát a New England Journal of Medicine című orvosi szaklap tette közzé csütörtökön. A vizsgálatban 240 felnőtt vett részt, az emberek fele 50 év alatti, másik fele 50 év fölötti, bár kipróbálták a dupla adagot is, a vakcina egyetlen, szokásosan 15 mikrogrammos dózisa elegendőnek bizonyult.
   
A CSL tanulmányában ugyanazokat a mellékhatásokat tapasztalták, mint amelyek a szezonális influenza elleni oltóanyagnál is előfordulnak. A résztvevők 45 százalékánál jelentkeztek enyhe reakciók: fejfájás, karfájdalom vagy kipirosodás az oltás helyén.
   
Az illetékes amerikai szakemberek arra szólítják fel a lakosságot, hogy adassák be a már most rendelkezésre álló, szezonális influenza elleni védőoltást, hogy amikor októberben elérhetővé válik az újinfluenza elleni vakcina, arra is mielőbb sort keríthessenek. 
  
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

H1N1: nem kell tartanunk a szupervírustól

A Marylandi Egyetem kutatói szerint az új influenza vírusa gyorsabban terjed és súlyosabb megbetegedést okoz állatkísérletekben, ám nem mutatott hajlamot két szezonális influenzát okozó vírustörzzsel való keveredésre, így a jelek szerint nem kell tartani a "szupervírus" kialakulásától.

hvg.hu Plázs

H1N1: zár a száj körül?

Viseljenek légzésvédő maszkokat az egészségügyi dolgozók - adták utasításba az Egyesült Államokban az egészségügyi szervek. A hazai illetékesek is megtesznek mindent, hogy a lakosságot megfelelően felkészítsék az új vírusra. Mindeközben újabb iskolai megbetegedésekről szerzett tudomást az ÁNTSZ.

hvg.hu Plázs

H1N1: tanítási szünettel lehet védekezni

Túl vagyunk az első tömeges megbetegedésen, egy csepeli iskolában 112 gyermeket fertőzőtt meg az A/H1N1. Az országos tiszti főorvos szerint várható volt, hogy iskolákban, zárt közösségekben könnyebb dolga lesz az új vírusnak. Nem kizárt, hogy további megbetegedések lesznek, az ÁNTSZ szerint minden ilyen esetben indokolt a tanítási szünet mielőbbi elrendelése. Leghamarabb tavasszal lélegezhetünk fel, a járvány első hulláma után.

hvg.hu Plázs

H1N1: kiderült, melyik iskolában fertőzött

Kiderült, hogy a legújabb fertőzéseket egy óbudai általános iskolában azonosították. A szúrópróbaszerűen vett minták pedig azt is igazolták, hogy az ELTE gólyatáborában mégis az (A) H1N1 okozta a diákok megbetegedéseit. Járványról még nem beszélhetünk, de több kisebb gócról tudnak a szakemberek, akik szerint bárhonnan el lehet kapni a vírust. Nem árt tehát óvatosnak lenni, amíg megérkezik a védőoltás.