szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hamarosan kapható lesz Európában az a termékenységi teszt, amellyel házilag ellenőrizhetik ondósejtjeik számát a férfiak.

A tesztet az Egyesült Államok gyógyszerügyi hatósága, az FDA is vizsgálja már, amerikai forgalmazása szintén küszöbön áll. John Herr, a Virginiai Egyetem professzora, a házi teszt egyik kifejlesztője elmondta, hogy a terméket olyan pároknak szánják, amelyek már néhány hónapja próbálkoznak a fogamzással, de még nem szeretnének orvoshoz fordulni. A teszt segíthet abban, hogy kis költséggel, diszkréten derüljön ki a férfi szerepe a pár esetleges terméketlenségében.

Az ondó laboratóriumi elemzése az Egyesült Államok különböző részein 65-250 dollárba (13 ezer-50 ezer forint) kerül, ennél jóval olcsóbbnak ígérkezik az otthoni teszt, amely várhatóan 25 dollár (mintegy 5 ezer forint) körüli áron lesz elérhető. Herr kutatócsapata 225 ondómintán végzett összehasonlító vizsgálat alapján számolt be a gyorsteszt megbízhatóságáról a hagyományos laboratóriumi elemzéshez képest a Human Reproduction című szakfolyóiratban. Megállapították, hogy a teszt 96 százalékban pontos volt.

Normális értéknek számít, ha a sperma egy milliliterjében 20 millió vagy annál több ondósejt található. A teszt azt jelzi, hogy az adott minta eléri-e ezt a számot, illetve azt is megmutatja, ha a sejtszám az igen alacsony, milliliterenként 5 millió alatt van-e. "Ha mindkét sáv negatív, akkor nagyon fontos, hogy a terméketlenség megszüntetésére orvosi kezelésért folyamodjanak" - hangsúlyozta a szakember.

A teszt alapelve, hogy detektálja a spermium fejrészének felszínén lévő, SP-10 jelű antigént. Herr és kutatócsapata tíz évig dolgozott az antigén felfedezésén, majd a teszt kifejlesztésén, a munkát jelentős mértékben támogatta az Egyesült Államok országos egészségügyi intézete, a NIH.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Gátolja a spermaképződést a kóla - vagy serkenti

Átlagosan húsz centivel messzebbre ugranak a kutyákon élő bolhák, mint a macskákon lakók – egyebek közt ezért a tudományos felfedezésért adtak az idén IgNobel-díjat az Egyesült Államokban. Az elismerést kapók között magyar is akad: Tóth Ágota, aki a nyálkagombák „gondolkodását” kutatta egy japán csoporttal.

hvg.hu Plázs

Terítéken a férfi. Spermabankban jártunk

Kik fordulnak ma Magyarországon spermabankhoz? Milyen tévhitek övezik a donorokat és a szolgáltatásokat, amelyeket bizonyos feltételek mellett ma már az egyedülálló nők is igénybe vehetnek? Spermaanalízis, donorválasztás és a végkifejlet. Utánanéztünk, mi kerül a hűvösre, és hogyan választanak apát leendő gyermeküknek a párok, akiknek nem lehet közös utódjuk.