szerző:
travelline.hu
Tetszett a cikk?

A Madagaszkártól 900 km-re keletre, az Indiai-óceánban fekvő szigetállam egy mesebeli világra emlékeztet.

A Madagaszkártól 900 km-re keletre, az Indiai-óceánban fekvő szigetállam egy mesebeli világra emlékeztet. A két nagyobb és több kisebb szigetből álló ország a fehér homokú tengerpartjával, csodálatos korallzátonyaival, egyedülálló élővilágával, nyüzsgő nagyvárosával és egzotikus vulkáni kúpjaival az édenkert benyomását kelti - egy olyan paradicsomi világét, ahol minden korosztály megtalálja a neki való pihenési, kikapcsolódási lehetőséget. Akár andalgó szerelmesek, akár kalandra vágyó turisták, akár városjárók vagy éppen különleges helyek bolondjai érkeznek Mauritiusra, egészen biztosan megtalálják itt számításukat.


Ezerarcú paradicsom
A két nagyobb és több kisebb szigetből álló ország valódi földrajzi különlegesség. A fő sziget észak-déli irányban 58 km, kelet-nyugati irányban 47 km, nagy része a Dél-nyugat felé fokozatosan emelkedő fennsík. Az örök nyár szigete változatos domborzati formákkal rendelkezik. Legmagasabb pontja 828 méter magas vulkanikus csúcs, de nem működik aktív tűzhányó a szigeten. Mauritius északi részén korallzátonyokkal szegélyezett homokos part terül el, mely a turisták kedvelt úti célja.

Utazás Mauritiusra
A sziget nincs túl közel, de több európai nagyvárosból is indul oda repülő napi rendszerességgel. A magyar utazó számára költség- és időtakarékos megoldásnak ígérkezik a Párizsból naponta induló Air France és Air Mauritius közös járata (mivel a francia fővárosba viszonylag könnyű eljutni Budapestről), amely ugyan csak első osztályon nevezhető kényelmes utazásnak, de legalább megbízható cég szárnyain kelünk útra. Megérkezéskor számítsunk rá, hogy a jet leg (5 órás időeltolódás), és a fél napos repülés miatt fáradtak leszünk. Mivel a repülőtér a sziget déli oldalán van (ahol több a csapadék), könnyen megeshet, hogy éppen szakad az eső, de nem kell megijedni, általában a sziget északi részén (ahol a szállodák nagy része található) ilyenkor is süt a nap, és csodás nyári meleg várja az utazókat.

Szállodák vonzásában
Szállás keresésekor van néhány kritérium, amelyet érdemes szem előtt tartani. A sziget északnyugati területe sokkal szárazabb, mint a délkeleti partok, így érdemes errefele szállást választani. Mauritius szállodái egytől egyig különlegesek, de érdemes alaposan utánanézni, mielőtt letesszük a voksunkat valamelyikük mellett. Beszéljünk az utazásszervezővel, kutakodjunk az interneten, olvassuk el mások megjegyzéseit, így biztosan szerzünk pár elfogulatlan véleményt. A barátságos kis kétcsillagos bungalóktól a luxuskomplexumokig minden kategóriában találhatunk magunknak szállást. Ha végképp nem tudunk dönteni, érdemes egy-egy nagyobb szállodalánc egyik hotelét kiválasztani, hiszen ez garantálja, hogy színvonalas ellátásban lesz részünk. Természetesen a szállodaláncok között is vannak különbségek: a helyi Veranda hotelek egyszerűségétől a Beachcomber és Meridien visszafogottan elegáns szállodáin át a Hilton, Intercontinental és Maritim luxushotelekig mindent megtalálunk, ami éppen megfelel igényeinknek.

A legtöbb mauritiusi szálloda 3-4 csillagos, óceánparti hotel saját medencével, wellness szolgáltatásokkal, egy vagy több étteremmel, bárral és trópusi kerttel. Érdemes saját partrésszel rendelkező szállodát választanunk, mivel ezek a strandok gyönyörűen karbantartott, rendezett, naponta takarított és a szálloda biztonsági szolgálata által őrzött területek, így nyugodtan otthagyhatjuk a holminkat a napozóágyakon. Ezzel együtt persze mindig érdemes figyelnünk értékeinkre, csodát ne várjunk.

Még több fotót talál galériánkban, kattintson!
BK

Ha a strandolás mellett vásárolgatni, esetleg éjszakai életet is szeretnénk élni, akkor válasszunk hotelt valamelyik üdülővárosban (pl. Grand Baie), hiszen ezek teljes mértékben a turisták szórakoztatására vannak berendezkedve. Éttermek, boltok, kávézók, sörözők és szórakozóhelyek követik egymást. Sajnos ezekben a városokban azzal is kell számolnunk, hogy a tengerpart nem olyan tiszta, mint a privát standokon. Külön érdekesség, hogy a szállodák személyzete – mint szinte mindenki, akivel a szigeten találkozunk – kedves, segítőkész és cseppet sem tolakodó. A taxisok kivételével nem várják el a borravalót, de ha kapnak, hálásan fogadják azt.

Apróságok, amelyekre érdemes odafigyelni
Ha már a borravalónál tartunk, a taxisok esetében egészen más szabályok érvényesek. Ők egy  külön társadalmi réteg Mauritiuson, mivel a tömegközlekedés meglehetősen rossz a szigeten, így a legtöbb turista a megfizethető, biztonságos és kényelmes taxikat választja. Ha így közlekedünk, mindig előre állapodjunk meg a viteldíjban, amit általában euróval és rúpiával is fizethetünk. Minden szállodának van saját „flottája” (a kocsi oldalán lévő feliraton látjuk, hogy melyik hotelhez tartozik), ezekben a taxisokban mindig megbízhatunk. Ha sofőrünk szimpatikus, nyugodtan beszéljük meg vele, mikor hova mennénk kirándulni, mit érdemes megnézni, mit akarunk vásárolni, mert helyismerete, kapcsolatai sokat segíthetnek. Mauritiuson az utazási irodáknál befizetett egy napos kirándulások meglehetősen drágák, de ha előre megbeszéljük a taxisofőrrel, gyakran olcsóbban megússzuk és az idegenvezetésért sem kell külön fizetnünk.

Kattintson a képre, és tekintse meg további fotóinkat

Ha mégis arra vállalkozunk, hogy magunk vezetünk és közlekedünk a szigeten, nem árt bizonyos dolgokat szem előtt tartani. Mivel a sziget 1810-től 1968-ig angol fennhatóság alatt volt, a szigeten baloldali közlekedés van érvényben. Ugyanúgy nehéz megszokni ezt, mint Londonban, csak itt még az indiai közlekedési mentalitás is nehezíti a helyzetet. Emiatt, az utak változó minősége, és a közúti táblák ötletszerű használata miatt az autóbérlést csak a legelszántabbaknak ajánljuk.

A pénzváltás itt is ugyanúgy működik, mint más országokban: érdemes bankban beváltani eurónkat, mivel a szállodai vagy reptéri árfolyam nem olyan kedvező. Ha megbízunk a taxisofőrünkben, akkor kérjük meg nyugodtan, hogy váltsa be nekünk a pénzt, hiszen így „helyi” árfolyamon kapunk legtöbbet a pénzünkért. Természetesen illik pár százalékot a sofőrnek adni „kezelési költség” gyanánt.

A mauritiusiak rendkívül kedvesek, a közbiztonság viszonylag jó. Az ideutazó pihenni vágyókat kitüntetett figyelemmel kezelik, mivel a sziget a turizmusból tartja fent magát. Ettől függetlenül figyeljünk oda iratainkra és pénzünkre, főleg a főváros nyüzsgőbb részein: piac, bevásárló központok és a belváros forgataga lehet veszélyes hely ránk nézve.

Amit a vásárlásról tudni kell
Mauritiuson a legtöbb turista a parti árusoktól vásárol szuveníreket, ruhát, ékszereket. Ezek az árusok hatalmas batyukkal, táskákkal járják a strandokat és árulják portékáikat. Előfordul, hogy kicsit rámenősek, szívesen telepednek le beszélgetni a strandolók mellé, de ez hozzátartozik a mauritiusi életformához. Ha magán partszakaszon strandolunk, akkor is megjelenhetnek, mert a legtöbb szálloda megengedi, hogy a parton áruljanak, de a szálloda területére nem jöhetnek be. Erre az árusok és a biztonsági őrök is kínosan ügyelnek.

Minőségi hamisítványok
Szintén érdemes Mauritius szigetén ruhát venni. A márkás ruhákra megszólalásig hasonlító ingeket és pólókat vehetünk ugyanis potom áron a boltokban és az árusoktól. Mindenképpen győződjünk meg arról, hogy minőségben is mutatnak-e hasonlóságot az eredeti darabokkal, nem csak márkajelzésben, de tény az, hogy itt a másolatok általában nem az itthoni "kínai" minőséget jelentik. Ez azért van, mert az olcsó munkaerő miatt több luxusmárka is Mauritiuson gyártja bizonyos termékeit, és ezek óhatatlanul is megjelennek az utcai árusok portékái között is, nem teljesen eredeti formában, de ugyanonnan, ahonnan a méregdrága luxusruhák.

Sok boltban, bazárban, shopping centerben, de még a parton is árusítanak ékszereket, tenyésztett gyöngyöket a magyar ár töredékéért. Előfordulhat, hogy hamis darabot veszünk, de ha odafigyelünk, akkor nagyot nem hibázhatunk pusztán a következő "szabályzatot" kell betartanunk: a tenyésztett/igazgyöngy tapintása mindig hűvös, a gyöngy alakja nem teljesen szabályos, hőre nem olvad, nem deformálódik. Természetesen, ha boltban vásároljuk meg a gyöngyöket, nagyobb az esélye, hogy igazgyöngyöt viszünk haza, de itt drágábbak is az ékszerek. Ha valamelyik kirándulás alkalmával megállunk a Black River Gorges kilátójánál, akkor mindenképpen tekintsük meg az ottani árusok szuvenírjeit és ékszereit, hiszen itt vásárolhatjuk meg legolcsóbban ezeket – és itt nagy valószínűséggel igazi értéket kapunk a pénzünkért.

Aki elegánsabban szeretne vásárolgatni, az feltétlenül látogasson el a fővárosba, Port Louisba. A kikötő mentén több kisebb-nagyobb bevásárlóközpontot találunk. A boltokra ugyanaz a sokszínűség jellemző, mint magára a szigetre: megfér egymás mellett a helyi fűszereket és szuveníreket árusító bazár és a luxus minőségű órákat, ékszereket kínáló elegáns üzlet. Ha elfáradtunk a vásárolgatásban, üljünk be egy kávéra vagy frissen facsart gyümölcslére a kikötő egyik kávézójába és csodáljuk meg a hófehér hajókat.

[[ Oldaltörés (Mauritius: a titokzatos paradicsom (2. oldal)) ]]

Kulturális egyveleg
A szigeten élők több országból érkeztek, de nincs kulturális keveredés, mindenki megtartotta a maga vallását, szokásait. A lakosság túlnyomó többsége indiai, de akadnak kínai, kreol és francia lakosok is. Szintén e sokszínűségnek köszönhető, hogy a látnivalók között pagodák, mecsetek, templomok és katedrálisok is szép számmal találhatóak. A kulturális sokszínűség miatt szinte minden hétre jut valami vallási vagy állami ünnep, melyet saját népük körében ünnepelnek meg az emberek. Nincs keveredés, de nincs ellenségeskedés sem, a sokféle népcsoport békében él egymás mellett, és a turistákat is általában szívesen látják még ünnepek alatt is. Egyben azonban közösek: a sziget miden lakója együtt ünnepli zenével, tánccal és tűzijátékkal március 12-én az Egyesült Királyságtól való függetlenedés évfordulóját. A sziget a holland, francia végül angol fennhatóság alatt állt, 1968-ban sikerült elszakadniuk az angol koronától, és azóta nagy becsben tartják szabadságukat.

A sziget másik leghíresebb ünnepe a Maha Shivaratree, mely egy szent hindu ünnep. A hívek elzarándokolnak a hatalmas Siva szoborhoz és a Gangesz tóhoz, melynek szent vizében hófehér ruhában megmártózva és étel "áldozatot" mutatva fejezik ki tiszteletüket Siva istennek. A két európai nagyhatalom történelmi jelentősége miatt a mauritiusi iskolákban angol és francia nyelvet is tanítanak, így szinte mindenki beszéli mindkét nyelvet, bár a franciát jóval többet használják. A helyiek egymás között a kreol nyelven beszélnek, mely a francia nyelv afrikaival kevert változata, de ha idegennel találkoznak, igyekeznek azonnal megtalálni vele a közös hangot - minden értelemben.

 

További képekért kattintson a fotóra
BK

Természeti csodák, titkos helyek
A sziget viharos történelme miatt bővelkedik kulturális és építészeti látnivalókban, de mégis inkább természeti csodái teszik felejthetetlenné. Ha kirándulást szervezünk, mindenképpen nézzük meg a Színes vagy Hétszínű földet, amely a vulkán kitörések során keletkezett, valóban sok színben pompázó talaj - egészen egyedi látvány. Innen nem messze található a Chamarel vízesés, mely csodálatos és buja őserdőből 83 méter mélyre zúdul alá. A vízesés által felvert vízpárában rikító színű kisebb nagyobb madarak cikáznak enyhülést keresve a nagy melegben.

Ha csak egy rövid kirándulást akarunk tenni, válasszuk a főváros közelében, Pamplemousseban található Sir Seewoosagur Ramgoolam botanikus kertet, melyet még az 1700-as évek elején alapítottak. Itt találhatóak azok a híres óriás vízililiomok, melyek akár egy hét éves gyermek testsúlyát is képesek megtartani hatalmas leveleiken (saját utóddal természetesen senki sem szereti kipróbálni, de azért akadtak már bátrabb családok, és a különleges virágok kiállták a próbát). A több mint 85 fajta pálmafán kívül megcsodálhatunk különféle fűszernövényeket, gyógynövényeket, őshonos fákat, bokrokat és virágokat, továbbá a híres több száz kilós óriásteknősöket, amelyek lélegzetelállító nagyságukkal nyűgözik le a turistákat.

Még több fotó itt, kattintson!

A sziget egyik kihagyhatatlan látnivalója a Ganga Talao: kb. 700 méter magasan, hegyek ölelésében fekszik a szigetlakó hinduk szent tava, magyar nevén a Gangesz tó. A hindu legendák szerint Siva és felesége Párvati bejárva a földet egyszer csak megpillantott egy gyönyörű lakatlan szigetet, s ahogy lehajtotta fejét, a hajából kiáradó Gangesz egy cseppje a földre hullott és egy apró tavat alkotott. Partján hindu templomok és Siva, Visnu, Brahma, Ganésa és más istenek szobrai találhatók. A szent tavat rejtő hegy tetején pedig egy valóban hatalmas Siva szobor mutatja az utat a Maha Shivaratree ünnepén zarándokló hinduknak.

Mindenképpen nevezzünk be egy egész napos kirándulásra a Szarvas szigetre – Ile aux Cerfs – is. Ez az aprócska, lakatlan sziget Mauritius partjaitól mindössze pár kilométerre fekszik: azúrkék víz, hófehér homok, pálmafák és ciprusok teszik valódi paradicsommá. Amint felkel a nap, kisebb nagyobb motorcsónakok tucatjai indulnak el a szárazföldről az aprócska sziget felé. A körübelül negyedórás hajókázás során először csak a mandragóra bokrokat pillantjuk meg, majd takarásukból előtűnik a világ egyik legszebb óceánpartja. A szigeten való építkezést hatóságilag megtiltották, így saját szépségében csodálhatjuk meg a háborítatlan természetet. A sziget régen a holland hajósok éléskamrájaként szolgált: rengeteg szarvast telepítettek ide, akik ragadozó hiányában szépen szaporodtak, de elszéledni nem volt lehetőségük. Sajnos a hollandok nevéhez fűződik a mauritiusi dodó és az elefántnyakú óriásteknős kiirtása is – mindkét faj a matrózok élelmezését szolgálta. A ”hajókikötő” , a zengzetes elnevezés három stéget takar, környékén található pár szuveníres bódé, egy kávézó és egy apró kiszolgáló épületen kívül nem találunk más ember alkotta építményt a szigeten. Ha igazán különleges élményre vágyunk, sétáljunk el valamelyik irányba 10-15 percet a parton: lassan magunk mögött hagyjuk a strandolók zaját és egyedül maradunk a gyönyörű trópusi természetben.

Szabadidős tevékenységek, extrém sportok
Mauritiusnál jobb helyet keresve se találhatunk, ha az aktív nyaralás hívei vagyunk. A 4-5 csillagos szállodákban általában ingyenesen vehetjük igénybe a hotel vízi sport centrumának szolgáltatásait, mint például a vízisí, tengeri kajak, vízi bicikli, vagy éppen az üvegfenekű hajózás, amely egészen félelmetes élmény. Térítés ellenében pedig lehet búvárkodni, vitorlás hajót bérelni vagy éppen kipróbálni a mélytengeri horgászatot.

Mivel szinte az egész szigetet korallzátony veszi körül a pipás- és merülő búvárok paradicsoma Mauritius. Általában délelőtt és délután is indulnak csoportok a korallzátonyokhoz, de ne felejtsük el, hogy búvárvizsga itt is szükséges a palackos merüléshez. Ha szeretnénk megcsodálni a korallzátony szépségeit, de tartunk a víztől, akkor az üvegfenekű hajókirándulást nekünk találták ki. Hasonló az élmény, mint egy pipás merülésnél, de a hajóval közvetlenül a korallzátony fölé lebegve vizsgálhatjuk meg a korallkertek egyedülálló élővilágát. Tényleg azt kapjuk, amit ígérnek: több méteres murénákat, zöld, kék, piros apró és óriási halakat, embernyi kagylókat.

Kattintson a képre, ha többre kíváncsi
BK

Fúziós konyha, különleges ízek
Mauritius konyhája tökéletesen mutatja lakóinak sokszínű kultúráját, a halakban és gyümölcsökben gazdag környezet pedig mindig friss alapanyagokat nyújt a napi fogásokhoz. A hotelek általában all inclusive vagy félpanziós szolgáltatást kínálnak büfévacsorával, amely szinte minden ízlést maradéktalanul kiszolgál. Az európai gyomornak persze akad itt néhány furcsa íz, de semmi extrémtől nem kell tartanunk. A lakosság sokszínűsége a gasztronómiában is megmutatkozik: a szállodák svédasztalain egyaránt megtalálható az angolos steak, a francia hagymaleves, az amerikai palacsinta, az indiai szamósza, pakora, curry és chutney, a pizza, a kínai sültrizs édes-savanyú sertéssel, kreol csirke és persze tenger gyümölcsei minden mennyiségben és elkészítési módon. A vegetáriánusok is megtalálják itt a számításukat: rengeteg gyümölcs és zöldségféle terem meg ezen a paradicsomi szigeten, melyeket változatosan és ínycsiklandóan készítenek el. Általában minden alapanyagot főznek, sütnek vagy grilleznek, tehát nem kell félnünk gyomorrontástól, a sziget vendéglátói nagyon ügyelnek arra, hogy a turisták szívesen jöjjenek másnap is vissza az adott étterembe, vagy büfévacsorára.

-BK-

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!