szerző:
KH
Tetszett a cikk?

Becslések szerint alig száz olyan nő van ma Magyarországon, aki szeretne otthon szülni, a törvényi szabályozás azonban még várat magára. Remények szerint már nem sokáig. De mennyit kell fizetnie annak, aki kórházban, magánkórházban, születésházban, netán otthon, bába felügyelete mellett kívánja világra hozni gyermekét? Utánajártunk.

Egy friss holland kutatás szerint a náluk igen népszerű otthonszülés sokkal kockázatosabb, mint azt eddig feltételezték: a csak szülész segítségével világra jött csecsemők halandósága ugyanis jóval magasabb, mint az orvosi felügyelet mellett született gyermekeké. A vizsgálat nagy visszahangot kapott, valószínűleg azért, mert nincs még egy európai ország, ahol olyan hagyománya lenne az intézményen kívüli szülésnek, mint Hollandiában. Az eredmény azért is érdekes, mert éppen azok a nők, akik nőgyógyász jelenlétében szülnek, komplikációval járó terhességük miatt választják a kórházat, és körükben lehetne nagyobb százalékban számítani a csecsemő elhalálozására – amire tehát a kutatás rácáfol.

Az esetleges kockázatok ellenére van igény az otthonszülésre, és ezt tiszteletben is kell tartani. Itthon az évek óta követelt törvényi szabályozás még mindig várat magára, jó hír viszont, hogy a jogalkotók már dolgoznak rajta, s év végére megszülethet a törvény is. Noha, az otthonszülést választó nőknek minden bizonnyal nem az ár a legfontosabb tényező, ha végre itthon is szabadon választható lesz a szülés ezen formája, érdemes lehet az árakat is összevetni a kórházak, magánkórházak tarifáival.

Az otthonszülés mellett tüntetők. Jó példa
MTI/Honéczy Barnabás

"A családunkat érintő, a kórházi szüléssel kapcsolatos rossz tapasztalatok miatt döntöttünk úgy, hogy Geréb Ágnes segítségét vesszük igénybe első gyermekünk születésénél. Aztán így lett ez a következő négy gyereknél is" – mondta el lapunknak a már évek óta Magyarországon élő értelmiségi angol házaspár. Mint mondták, első gyermekük születésénél, azaz 1993-ban még csak informális módon lehetett pénzzel is megköszönni a bába segítségét, később azonban már volt egy meghatározott összeg – korábban 30, majd 50 ezer forint –, amit a Napvilág Születésházat működtető Alternatal Alapítvány számlájára kellett átutalni. Ők azóta is támogatják az alapítványt, havonta egy kisebb összeggel.

Otthonszülés szabályozás nélkül

Gerébhez hasonló szolgáltatást, azaz kórházon kívüli szüléskísérést más dúlák és bábák is kínálnak, az interneten keresgélve könnyen eljuthatunk hozzájuk. Sőt, a Geréb-féle Napvilág Szülőotthonon kívül is akad még alternatív szülésház, ilyen a szintén háborítatlan szülést ígérő Holdudvar Bábaház is. Geréb Ágnesék nettó 50 ezret kérnek egyhetes felkészítő tanfolyamukért – ezen részt vehet akár az egész család –, amiben benne foglaltatik a későbbi konzultáció és az igény szerinti születéssegítés is. A Holdudvar honlapján csak a vajúdástámogató műhelyfoglalkozások árai szerepelnek, ezekért alkalmanként ötezer forintot kérnek. Az otthonszülést pártolók szerint az árak 50-150 ezer között mozognak, és Gerébék számítanak a legolcsóbbnak. Ezt azért sem nehéz elhinni, mert a Gerébbel kapcsolatos szóbeszéd szerint a most előzetesben lévő bába szegedi orvosként sem tartott igényt a hálapénzre. 

Szülészet a magánkórházban. Megvan az ára
korhaz.drrose.hu

Az alternatív szülés tehát olcsóbb lehet egy kórházi szülésnél is, míg a magánklinikák áraihoz képest nagyságrendileg kifizetődőbb, legalábbis anyagilag. A nyáron Budapesten megnyílt Dr. Rose Magánkórház, MamaRose névre keresztelt szülészeti osztályán például a korábban említett árak többszörösével találkozhatunk. A szülésért itt 590 ezer forintot kérnek, amely érzéstelenítéssel már 730 ezerre ugrik, míg a császármetszéssel világra segített gyerekért már 880 ezer forintot kell leszurkolni. Igaz, az árak már a különféle szolgáltatásokat is magukban foglalják. Ilyen például a szülésfelkészítő foglalkozás, a kórházi tartózkodás alatt egyágyas, fürdőszobás szoba az édesanya és a baba részére. Mindez megfejelve napi háromszori étkezéssel, a’la carte kínálatból. De benne van a kötelező szűrővizsgálatok elvégzése, védőoltások beadása, illetve a szülést követő nőgyógyászati vizsgálatok.

Az intézmény honlapja szerint itt is van alternatív szülőszoba, ahol, ha minden ideálisan zajlik, mellőzni lehet az orvosi beavatkozást. Mint írják, elvük, hogy semmilyen módszerrel nem siettetik a szülés lefolyását, rábízzák a természetre és az anya szervezetére, meddig húzódik el a vajúdás. Emellett vajúdókádat is igénybe vehet az, aki itt szeretné világra hozni gyermekét. A vízben történő vajúdás a tapasztalatok szerint sok esetben segít a kismama fájdalmainak enyhítésében.

Miért kell bilincs Gerébre?
MTI

Több mint 30 napja van előzetes letartóztatásban Geréb Ágnes. Az orvossal szemben azonban nem ritka az indokolatlan, megalázó bánásmód a börtönben. „Nyolc négyzetméteren vannak négyen: sokat játszanak egy tetris nevű játékot. Így hívják, amikor az egyik leül, hogy a másik kiférjen, hogy a harmadik fölmászhasson. Mondja, hogy többen hálásak neki a börtönön belül, mert amióta az ő lábbilincsét levették, a többi fogvatartott is csak kézbilincsben közlekedik” – ez áll a freegereb.org-on egy családi látogatás beszámolójában, Geréb Ágnes támogatói oldalán. További részletekért kattintson!

A kútvölgyi kórházban működő, szintén nemrég megnyílt Maternity Magánklinika ennél konszolidáltabb árakkal dolgozik. A szülés itt 360 ezer forintba kerül, míg a császármetszésért "csak" 400 ezer forintot kell fizetni. Az árakban már itt is benne vannak a különféle szolgáltatások.  

Hálapénz nélkül nem megy?

Annak ellenére, hogy a szüléssel kapcsolatos kórházi alapellátás teljesen ingyenes, a társadalombiztosítás finanszírozza, a valóságban ennél árnyaltabb a kép. Az a hír járja, hogy van orvos, aki konkrét összeget kér, míg van, aki a páciensre bízza, mennyivel kívánja meghálálni közreműködését. "A szülésért 100 ezer forintot kért a választott orvosunk a Szent Imrében, de a kontollvizsgálatokra, és ultrahangokért is fizettünk, alkalmanként 10 ezret" – meséli az immár második gyermekét váró budapesti anyuka. "Elégedett voltam mindennel, és szerencsére a szülésnél sem volt semmilyen komplikáció" – tette hozzá.

Nincsenek ilyen jó tapasztalatai annak az édesanyának, aki a Bajcsy-Zsilinszky Kórházban szülte meg gyermekét. Mint elmondta, a kiválasztott orvos magánrendelésére járt havonta vizsgálatokra, alkalmanként 6 ezer forintért. Amikor rákérdeztek, hogy mennyibe fog kerülni a szülés, elhangzott a konkrét összeg is:  70 ezer és a megelégedettség. Részéről azonban elmaradt a megelégedettség, maradt helyette egy, a szülés után fellépő szövődmény, a csalódottság és az orvosváltás.   

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A Guardian Geréb Ágnes ügyéről

A magyar hatóságok eljárását súlyosan elítélő hangvételű cikkben foglalkozik Geréb Ágnes ügyével a szombati The Guardian.

hvg.hu Itthon

Miért kell bilincs Geréb Ágnesre?

Több mint 30 napja van előzetes letartóztatásban Geréb Ágnes. Miközben a jogalkotók az otthonszülés szabályozásának megalkotásán dolgoznak, az orvossal szemben nem ritka az indokolatlan, megalázó bánásmód a börtönben.

hvg.hu Plázs

A tűzzel játszik Geréb Ágnes?

Az évente megszülető közel 100 ezer babából 500-600 gyerek jön a világra kórházon kívül, az esetek többségében nincs jelen orvos. Itthon egyelőre semmilyen szabályozás nincs az otthonszülésre, ám a szakma abban egyetért, a tiltás nem megoldás, meghatározott keretek között igenis lehetővé kell tenni. Eközben újabb otthonszülésnél lépett fel komplikáció, a rendőrség szerint amennyiben bebizonyosodik, hogy az esetnél Geréb Ágnes is közreműködött, újabb eljárást indíthatnak ellene.