szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

A Victor Chang Intézet (Sidney, Ausztrália) munkatársai egy lépéssel közelebb kerültek a hirtelen szívhalál okainak megértéséhez: a Nature Structural and Molecular Biology hasábjain megjelent tanulmány rávilágít arra, hogyan zajlik a szívritmus szabályozása, valamint arra, miért okozhatnak az olyan széles körben elterjedt gyógyszerek, mint az antibiotikumok, antihisztaminok és pszichiátriai gyógyszerek végzetes szívritmuszavart.

Becslések szerint az összes alkalmazott gyógyszer 40-50 százaléka gátolhatja az elektromos áram szabályozásában szerepet játszó valamelyik fő ioncsatornát, ami szívritmuszavarban nyilvánul meg. A legtöbb hirtelen szívhalál oka a súlyos szívritmuszavar.

1996 óta a súlyos mellékhatások miatt a kereskedelmi forgalomból kilenc gyógyszert vontak vissza, illetve használatukat nagymértékben korlátozták. Jamie Vandenberg professzor és munkatársai a szívet érintő mellékhatások biológiai hátterére keresték a választ. Mivel számos szer befolyásolja az ioncsatornák működését, ezek hatása a szívritmus befolyásolásán keresztül is megnyilvánul. Leggyakoribb elváltozás, amikor az ingerületvezetés gátlása során megnyúlik a szívciklus: az EKG-n a QT-nek nevezett hullám a szokványosnál hosszabb lesz – ez az állapot önmagában növeli a szívritmuszavar kialakulásának esélyét. Ilyenfajta problémával leginkább a pszichiátriai betegségekben alkalmazott szerek rendelkeznek.

Az ausztrál munkacsoport a káliumcsatornára koncentrált, a káliumkoncentráció határozza meg a szívdobbanás hosszát, ráadásul ezen a csatornán hatnak leginkább a gyógyszerek. A munkacsoport reményei szerint az új eredmények figyelembe vétele a jövőben olyan gyógyszerek fejlesztéséhez segíthet hozzá, melyek esetén kevesebb mellékhatással lehetne számolni.

Vanderbergék pontosan leírták a hERG káliumcsatorna működését, amely bonyolultabbnak bizonyult, mint azt korábban gondolták. A csatorna nem egyszerűen zárt, vagy nyitott, hanem a szabályozás összetett mozgássorozaton keresztül valósult meg. Feltételezések szerint ez a mechanizmus más, a szívben zajló elektromos folyamatok szabályozásában szerepet játszó csatornák esetén is érvényesül. Sőt, a biológiai jelenség akár az agy idegsejtjeinek működés során is megnyilvánul.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Érdemes behűteni a hirtelen szívhalálon túlesett betegeket

Hirtelen szívhalál miatt végzett újraélesztést követően az agy károsodásának megelőzésére a beteget napokig 33 fokra lehűtik, de ezt egyéni megfigyelés alapján akár egy hétnél tovább is célszerű folytatni. Chicagóban az Amerikai Szív Szövetség e héten tartott tudományos ülésén a John Hopkins Orvosegyetem kutatói ismertették erre vonatkozó vizsgálatuk eredményeit.

MTI Plázs

A hirtelen szívhalál megjósolása

A szív elektromos működésének többirányú tanulmányozására van szükség a hirtelen halál esélyének pontosabb fölmérésére, ennek részeként világszerte vizsgálatok folynak az egészségesnek tartott sportolók megmagyarázhatatlan szívhalálának korai jelzésére - írja a Heart Rhythm szakmai folyóirat legújabb számában.