szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

Amint az idegsejtek az Alzheimer-kór jeleit kezdik mutatni, az agy támogatásért felelős sejtjei elpusztítják azokat – olvasható a Journal of Biological Chemistry legutóbbi számában.

Alzheimer-kóros házaspár Amerikában
AP

Az Alzheimer-kór az elbutulás leggyakoribb oka, és az Egyesült Államokban a hatodik legfőbb halálok. Számítások szerint mintegy 5,4 millió amerikai él egy az Alzheimer-kórral. A betegségre jellemző, hogy az agyban amiloidnak nevezett anyag halmozódik fel. A Georgia Egészségtudományi Egyetem munkatársai azonban rámutattak, hogy amint az idegsejtek elkezdik halmozni a degenerációs anyagot, működésbe lépnek a normális esetben az agyszövet táplálásáért felelős sejtek, az asztrociták, és elpusztítják azokat.

Az amiloid felhalmozódása szinte minden idegsejtet érint, a folyamat a korral párhuzamosan halad előre, azonban Alzheimer-betegeknél a folyamat nagymértékben felgyorsul. Erhard Bieberich és munkatársai azt mutatták ki, hogy az amiloid gyulladásos folyamatokat aktivál, melynek következtében az idegszövet oxigén- és tápanyagellátásáért felelős sejtek pusztító üzemmódba mennek át. A kutatók szerint a károsodás nem csupán a gondolkodásért felelős idegsejteket, de magukat az asztrocitákat is érinti. A felfedezés akár az Alzheimer-kórt célzó gyógyszerek fejlesztését is befolyásolhatja. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!