szerző:
Rác András
Tetszett a cikk?

Márciusban ismertette az egyik EP képviselő azt a jelentést, amely szerint a Balaton vize egészségtelen és Magyarország vízhelyzete katasztrofális. Magyar kutatók szerint a jelentés tudománytalan, az adatok több évtizedesek lehetnek, a politikusok pedig érdektelenek.

Bő egy hónapja mutatta be az egyik európai parlamenti képviselő az Európai Unió tagállamainak vízhelyzetéről szóló jelentést. Számunkra akár szégyenlista is lehetne, hiszen Magyarországot azzal ítéli el, hogy a kohéziós alapokból kapott 22,4 milliárd eurónyi összeg nem látszik a víz minőségén, így a 4. legrosszabb állapotú ország a közösségben.

Különösen veszélyes számunkra az, hogy a Balaton vizét egészségtelennek minősítette a publikáció, amit több nemzetközi honlap is idézett.

Tudománytalan a jelentés?

A magyar kutatói szakma, akihez eljutott a jelentés híre, mind komoly kifogásokat emelt a tudományos megalapozottságáról. A hvg.hu-nak nyilatkozott G. Tóth László, az MTA Ökológiai Kutatóközpont Balatoni Limnológiai Intézetének igazgatója, és többször hangsúlyozta, hogy a Balaton vízminősége nemzetközi szinten is kiváló – telefonon adott nyilatkozata előtt levélben elküldte reflexióját szerkesztőségünknek.

Túry Gergely

G. Tóth megerősítette Somlyódi László professzor múlt héten lapunknak adott nyilatkozatát is. Somlyódi professzor, a Magyar Tudományos Akadémia tagja, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Vizi Közmű és Környezetmérnöki Tanszék oktatója, egyértelműen leszögezte: aki ilyet állít a Balatonról, annak fogalma sincs a valós helyzetről.

Éppen ez az, amit G. Tóth is problémásnak tart: a jelentés zavaros, hiányos és idejemúlt adatokra épít. „Egy 2003-as adatbázisra hivatkozik” a jelentés, holott „2007 óta 3 kutató is az európai követelményeknek megfelelően kezeli az adatokat,” amit az Unió Vízkeretirányelve határoz meg.

Tudja, mit beszél

A Limnológiai Intézet igazgatója maga is dolgozott uniós csúcsszervnél. 2004 és 2006 között, a magyar EU-csatlakozást követő első két évben 9 csúcsszakértő között az Európai Bizottság háttérintézetében 9 kollégájával együtt figyelte az egyes tagállamok környezetvédelmi és vízbiztonsági tevékenységét. A munka rendkívül precízen adott paraméterek mentén osztályozza a vizeket, de figyelembe veszi az adott országok sajátosságait is. „Egy északi államban, ahol kevesebb a fény és hidegebb van, nyilván más a vizek természete”, mondja G. Tóth. Ahhoz, hogy ezeket a sajátosságokat figyelembe vegyék, azt állapították meg, hogy adott területen milyen lehetett az iparosodás előtti ősállapota a vizeknek, amihez referencia tavakra és folyókra van szükség.

A rossz adat forrása: az érdektelen politikus és a nemtörődöm diplomata

A tudományos alaposságot hiányoló kutatók számára a legfeltűnőbb az, hogy rossz adatok keringenek az unióban. A hiba azonban a magyar gépezetben van: ahogy Somlyódi professzar a felszámolt Vitukit, vagyis a korábbi környezetvédelmi tárca vízkutatással foglalkozó háttérintézményét siratja, ahogy a környezetvédő szakma a minisztérium államtitkársággá sorvasztását kritizálja, úgy G. Tóth István a mostoha gyerekek szomorú sorsához hasonlítja a kutatók munkáját. „2004-2006 között egyetlen minisztériumi alkalmazott foglalkozott a kérdéssel. Ekkor az angoloknál egy egész folyosót lekötött a munka” – ami azért is feltűnő, mert az uniós jelentés éppen a briteket hozta ki mintatanulónak.

ORFK / H. Szabó Sándor

Minden esetre a politikusok nem tartják ma már a kapcsolatot a kutatókkal, pedig ha így lenne, akkor Brüsszelben sem keringenének idejemúlt adatok és téves következtetések. Az egyre frissülő adatok elérhetőek, de ezt most sem a diplomaták, sem a nemzetközi jogászok, sem a parlamenterek nem képviselik.

G. Tóth László levele a jelentésről szóló cikkünkre

"A Magyar Tudományos Akadémia Ökológiai Kutatóközpont Balatoni Limnológiai Intézete (MTA ÖK BLI, Tihany) részéről felelősen kijelentjük, hogy a Balaton vízminősége 1995 óta jó, és az ezredforduló óta kiváló"  - írja levelükben G. Tóth, megállapítva, hogy cikkünkben annak ellenére nem szerepel, hogy az EU-s forrásanyag magyarországi felszíni vizekre vonatkozó fejezete egy korábbi (2003-as) EU adatbázison alapul, hogy a jelentésben ez világosan szerepel, ráadásul úgy véli, hogy a 2003-as EU-adatbázisban szereplő balatoni (és feltehetően más magyarországi felszíni) vizekre vonatkozó adatok még abba is az Európai Környezetvédelmi Ügynökség adatbázisából kerültek át, tehát azok feltehetően az 1990-es évekből származnak.

A forrásul vett „Water Report March 2013” szerzője, Victor Bostinaru egyszerűen összeadta a tagországok által lejelentett rossz vízminőségű területek számát, és az országokat e szerint állította sorba - állapítja meg G. Tóth, szerinte így került Magyarország ebben a negatív sorrendben a negyedik helyre. Ugyanakkor sokkal kedvezőbb helyre kerültek olyan országok, amelyek összesen sem jelentettek vízminőségi állapotot annyi helyről, mint a Magyarország által indikált 631 rossz vízminőségű hely - írja levelükben.

Az MTA kutatóközpont nevében azt is szóvá teszi, hogy az elavult magyarországi adatokon alapuló EU-jelentés oka a világszínvonalú magyar hidrológus-hidrobiológus kutatók és a vízügyi ágazati politika szereplői közötti párbeszéd hiánya. "A rendszeres adatszolgáltatás, a vízminőségi monitoring, valamint a hazai vízügyi környezeti politika képviselete az uniós térben kormány-, illetve tárcafeladat. Ezért sürgető a szakma és a politika szereplőinek mihamarabbi aktív együttműködése" - fejti ki a kutató, aki szerint a Balaton vízminősége ugyan tartósan jó-kiváló, a nitrogénkötő kékalgák megjelenésének veszélyével mindenkor számolni kell. "A tó újkeletű környezeti problémái pedig az idegenhonos gerinctelen és gerinces állatfajok újabb inváziói, és a vízszint szélsőséges ingadozása" - írja az igazgató.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!