szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ülőmunka nem csak a mozgásszervekre veszélyes, hanem a belső szervekre is rossz hatással van – figyelmeztet a Semmelweis Egyetem közleményében Darabosné Tim Irma, az ETK Fizioterápiai Tanszék oktatója és Werling Klára belgyógyász. Sokan nem tudják, hogyan kell helyesen ülni, a szakértők szerint pedig a gerinc fájdalmas betegségei mellett agyvérzés, szívinfarktus, szívnagyobbodás és vesebetegség rizikófaktorát is növelheti az ülő életmód.

A gyógytornász tapasztalata szerint az emberek többségének nincs kellő információja a helyes ülésről – olvasható a Semmelweis Egyetem közleményében.

Aki naponta több órát ül, jó ha tudja, hogy az ülés jobban terheli a gerincet, mint az állás. A helytelen üléskor majdnem kétszeresen (180 százalékosan) terhelődnek a porckorongok az álláshoz képest. Ha mindez a nyomás állandóan féloldalasan és egyenetlenül jelentkezik, kialakulnak a mozgásszervi betegségek, például a porckorongsérv vagy a meszesedés.

A gyógytornászok azt is hangsúlyozzák, hogy a rossz tartás nemcsak a vázrendszerre, hanem az izmokra és a szalagokra is rossz hatással van, amely szintén fájdalmat okozhat. A túlterhelés miatt a szövetek keringése és anyagcseréje is rossz lesz, amely elváltozáshoz vezet, mindez veszélyezteti a csonthártya, az ízületi szalagok, porcfelszínek épségét, kialakulnak a degeneratív elváltozások.

Mindezek elkerülésére a célzott aktív mozgás a megoldás. Mozgással jó vérellátást biztosítunk az izmokban, a szív és a tüdő egészségének megőrzéséhez is hozzájárulnak. A mozgás azt is elősegíti, hogy a csontállomány ne épüljön le, a mozgás hiánya pedig számos belgyógyászati problémát okozhat.

A mozgásszegény, ülő életmód az úgynevezett metabolikus szindróma esélyét 26 százalékkal növeli. Werling Klára belgyógyász elmondta, hogy a szindróma jellegzetességei a magas vércukor- és koleszterinszint, magas vérnyomás, ezek szövődményei a szív- és érrendszeri betegségek.

A mindezekkel járó magas vérzsír azért különösen veszélyes, mert érkárosodást okoz agyban, szívben, vesében, így agyvérzést, szívinfarktust, szívnagyobbodást és vesebetegséget okoz. A doktornő kiemelte, hogy a metabolikus szindrómában előfordulhat egy májbetegsége is (a nem alkohol eredetű zsírmáj), amelyből májzsugor, májrák is kialakulhat. Ráadásul az ilyen elzsírosodásnál, gyulladásnál olyan anyagok szabadulnak fel, melyek az egyébként is meglévő kardiovaszkuláris rizikót tovább növelik, vagyis a betegek nagyobb arányban halnak meg.

A metabolikus szindróma alapja, hogy a szervezet ugyan termel inzulint, de ezt a sejtek nem érzékelik, így túltermelés jön létre. Werling Klára szerint tudományosan kimutatták, hogy a mozgás a sejtek ezen érzéketlenségét csökkenti.

Ahhoz hogy a belek normálisan működjenek szintén sok mozgás, folyadék és rost szükséges. Ha nincs meg valamelyik, emésztési problémákat okozhat (pl. haspuffadást), a belek működés renyhe lesz. Az ülőmunkát végzőknek arra is oda kell figyelni, ha dagad a lábuk, ez a visszér vagy szívelégtelenség tünete lehet.

A mozgáshiány a daganatok kockázatát is növeli (ezt a bélrák és az emlőrák esetében mutatták ki). Mindezekből egyértelmű, hogy az embernek meghatározó mennyiségű mozgásra van szüksége, hogy egészséges maradjon. Sajnos az átlag lakosság nem mozog eleget, pedig a mozgás a legjobb stresszoldó és mivel endorfint szabadít fel, még örömforrás is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!