szerző:
travelline.hu
Tetszett a cikk?

Kiütések, kötőhártyagyulladás, légzési panaszok a leggyakoribb...

Kiütések, kötőhártyagyulladás, légzési panaszok a leggyakoribb tünetek, amiket az olasz partokon júniusban újból megjelent mérgező algák okozhatnak. A fertőzött tengerben nem tanácsos fürödni, s ha mégis megmártózunk alaposan le kell zuhanyozni utána. Fennáll -e fertőzés veszélye akkor is, ha nem megyünk be a vízbe? Vörös Lajos, az MTA Limnológiai Intézetének munkatárását kérdeztük.

Tavasszal még Hong Kong környékén változtatta vörössé a tengert az algavirágzás, június elején pedig már az Olasz Riviérát, nevezetesen a Cinque Terre néven ismert partszakaszt lepték el vörös színű Ostreopsis ovatak. Ezek a tenger mélyén élő trópusi mikroorganizmusok virágzásuk idején feljönnek a víz felszínére, és az idegrendszerbe kerülve bénulást okozó mérgező anyagokat, neutroxinokat bocsátanak ki a levegőbe.

Így történhetett, hogy 2 évvel ezelőtt 180 strandolót magas lázzal és légzési panaszokkal szállítottak kórházba a fertőzött Genova partjairól.  Ezek az algák - elsődleges táplálékai a kagylónak és az osztrigának, amelyekből rendszeresen nagymennyiséget fogyasztanak a helyiek. Egyes halászoknál részleges amnéziát, paralízises megbetegedést, illetve gyomor-és bélrendszeri panaszokat okoztak ezek az egyébként ostoros papucsállatkák (gymnodiniumok) csoportjába sorolt tengeri élőlények..

A Ligúr - tengerpart mindegy 20 km-es szakaszán, vagyis a Cinque Terre-t alkotó 5 falu  - Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola és Riomaggiore egyikében sem zártak be idáig fürdőhelyet. Feltehetően azért, mert egyelőre nincs akkora fertőzésveszély, hogy az egészségügyi kockázatot jelentsen a nyaralók számára.

A hírek szerint várhatóan más partvidékekre is átterjedő vörös színű ostorosok egyébként képesek összefüggő takarót is alkotni a víz felszínén (vörösár), ami magas szintű fertőzöttséget jelent –figyelmeztet Vörös Lajos biológus. Ilyen vízben, mint mondta megmártózni sem tanácsos, mivel az alga a nyálkahártyával kölcsönhatásba lépve (kötőhártya) - gyulladást is okozhat. Ehhez elég csak a partról bámészkodni, vagy a hínáros sziklák között kacsázni. A hullámveréssel szembe kerülő vízcseppek ugyanis hasonló rizikót jelentenek, mint a merülés. Alapos mosakodás ezért ilyenkor is javallott.

Az algainvázió a jelek szerint azonban nem befolyásolja a nyaralni vágyókat szabadságuk helyszínének kiválasztásában. A travelline.hu által megkérdezett utazási irodákban idáig senki nem mondott le olaszországi nyaralásáról ezzel az indokkal. Igaz idén több utat fizettek be a Guarda-tó környékére, mint a Ligúr partra, de ezeket korábban foglalták le, minthogy értesülhettek volna az úgynevezett vörösárról – felelte a travelline.hu kérdésére Habóczky Zsolt, a Hurrá Nyaralunk menedzsere. Mindaddig, amíg nem kap partnereitől hivatalos értesítést arról, hogy az olasz Riviéra ezen szakaszain a turisták veszélynek vannak kitéve, nem tartja indokoltnak az ezzel kapcsolatos félelmeket.

De hogyan került a trópusi alga az olasz tengerbe?

A szakértők szerint a globális felmelegedés miatt a Földközi-tenger is egyre melegebb, trópusi halfajták is ide költöztek már. Nem kizárt, hogy távoli hajók hozták magukkal az algát, ami a nyári forróságban gyorsan szaporodott.


Román alga
Romániában a konstancai tengerpartot nem mérgező, viszont bomló alga özönlötte el, ami elriasztja a vendégeket. Több mint tízezer köbmétert gyűjtöttek eddig össze, ám ennek háromszorosa hever a partokon, egészen a déli üdülőkig. A környezetvédelmi szakemberek szerint a soha nem látott invázió oka a tengervíz egy-két fokkal való felmelegedése, ám a hatóságoknak a parttól távol felszerelt hálókkal kellett volna megakadályozniuk, hogy a gyakori viharok partra dobják az algát. A Fekete-tenger elalgásodása az élővilágot is befolyásolta, bizonyos halfajok beljebb menekültek, és csak a parttól távol halászhatóak. Forrás: hvg.hu

 

További híreink

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!