HVG Extra Pszichológia
HVG Extra Pszichológia
Tetszett a cikk?

A tudatos jelenlét után itt a tudatos étkezés! Csak az érzékszerveinket kell hozzá segítségül hívnunk.

Sokfelé elhangzik, hogy a mindfulness, azaz a tudatos jelenlét évtizedét éljük: abban a felpördült intenzitású kommunikációban, amelyben élünk, mindennél fontosabbnak tűnik a koncentráció és a feltöltődés képességeinek megtanulása, elmélyítése, és ehhez a mindfulness kiváló állapot.

Mit kell tudni erről a technikáról? Először is az éberséghez, a tudatos jelenléthez hozzátartozik, hogy a jelen pillanatra koncentrál. Azaz figyelmünket a jelenre fókuszáljuk, nem pedig a múltról vagy a jövőről való gondolatokra. Másodszor, az éberség azt jelenti, hogy tudatosítjuk közvetlen környezetünket és önmagunkat: kapcsolatba kerülünk a jelen teljes fizikai valóságával.

Ezt a viszonyulási módszert, állapotot evés közben az érzékszerveink segítségével tudjuk elérni, megtanulni – állítja Susan Albers amerikai pszichológus, a Cleveland Clinic evésszakértője a Psychology Today című szaklap online kiadásában a napokban megjelent cikkében. A több étkezési mindfulness szakkönyv szerzője 5 jó tanácsot ad a kezdőknek, hogyan sajátíthatják el a tudatos evés művészetét.

1. Ropogtasson! Egy idén publikált amerikai kutatás bizonyította, hogy ha hangosan eszünk, kevesebb táplálékot viszünk be a szervezetünkbe. Ha nem törődve a konvenciókkal, örömmel rágcsáljuk és ropogtatjuk az ételt, a kevesebb több lesz, hiszen/és az élményre fókuszálunk. Susan Albers szerint a tudatos étkezés egyik alapja, hogy csak annyit együnk, amennyire a szervezetünknek valóban szüksége van.

2. Csukja be a szemét! Egy nemrégiben publikált vizsgálatban bekötött és fedetlen szemű résztvevők jégkrémet fogyasztottak. A bekötött szeműeknek sokkal jobban ízlett a jégkrém, és kevesebbel is beérték. Szóval érdemes minden falat előtt egy pillanatra lehunynia a szemét! – javasolja az amerikai pszichológus.

3. Trükközzön az illatokkal! Ha nehezen tud ellenállni a friss pékáru vagy a sült kolbász illatának, és akkor is elcsábul, ha nem is éhes, hasznos kicsit edzenie a szaglószervét. A megoldás fura módon nem az, hogy minél kevesebbszer szagolgassuk a csábító élelmiszert, hanem épp ellenkezőleg – legalábbis ezt találta egy márciusban megjelentetett kutatás. Ha sokszor gyakoroljuk belélegezni mondjuk a csokoládé illatát, egy idő után nem lesz ránk frenetikus hatással.

4. Érintse meg! Egy szintén nem régi kutatás megállapította, hogy ha mi csomagolhatjuk ki az ennivalót, kevesebbet fogyasztunk belőle, mintha tálcán kínálnák elénk. Ha tehát választhatunk, inkább a becsomagolt, kis adagban árusított ételt részesítsük előnyben, és lassan, jólesően bontsuk ki a csomagolásból, alaposan feltérképezve a termék színét, formáját, tapintását.

5. Ízleljen jól! Az étel ízének átélése valójában nem attól függ, hogy azt mivel fűszerezték, hanem a megfelelő ízleléstől – véli Albers. A kulcsmondat: szenteljünk figyelmet az ételnek! Egy nemrégiben készült vizsgálatban azok a résztvevők, akik csak az evés aktusára koncentráltak, finomabbnak találták a fogásokat, mint azok, akik közben mást is csináltak. Evés közben csak együnk, ne nézzük a tévét, a monitort, ne is kalandozzunk el, hanem éljük át magát az evést!

Hasonló cikkeket a HVG Extra Pszichológia legfrissebb, május 26-án megjelent számában olvashat, mely test és lélek egymásra hatásával foglalkozik: Hogyan lehetünk harmóniában a testünkkel? Mit üzennek a betegségeink? Mi áll evési zavaraink hátterében? Keresse az újságárusoknál vagy rendelje meg – akár a régebbi számokat – a kiadónál!



HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!