Hasznos kütyük a modern utazónak
Bár nemrég azt hangoztattuk, hogy manapság már egy telefon is elég a turistának a túléléshez, de azért az...
Bár nemrég azt hangoztattuk, hogy manapság már egy telefon is elég a turistának a túléléshez, de azért az okostelefonok és táblagépek mellett még számtalan olyan kütyü található a piacon, amelyek kifejezetten az utazás kényelmét segítik elő. Mutatunk néhány példát.
Fényképezés mesterfokon
Igaz, egy telefon is képes már fényképezésre, vagy akár HD minőségű mozgókép rögzítésére, azért egy valamire való turista a zsebében hord egy kézi-kamerát, mint például a Sony MHS-FS3 Bloggie 3D, amely egy kompakt 5 megapixeles kamera, szemüveg nélkül is élvezhető, 2,4 inch-es 3D LCD-képernyővel felszerelve. Ez a gép tévére is köthető (itt már természetesen szemüveg is kell a térhatású élményhez), a beépített 8GB memória pedig elég sok fotó és videó rögzítését elbírja - természetesen ez tovább is bővíthető. Fotómániásoknak szintén érdekes lehet a Samsung SH100 wifi-s kompakt fényképezőgép, amelynek érdekessége, hogy képes okostelefonokkal is kommunikálni, így akár távirányítható is velük, de a közösségi alkalmazások, vagy a geotagging elérése is gyerekjáték ezen a gépen. Ehhez viszont egy sokkal jobb minőségű, 14,2 megapixeles felbontás társul, ami azért már nem a vicces hobbi-fotó kategória.
Izgalmas kütyük az utazótáskában
Persze nem csak az emlékek megörökítése lehet a cél egy utazás esetén. Igazi kalandorok számára például a DeLorme nevű vállalat tavaly bemutatott PN-60w típusjelű készüléke érdekes inkább, ez ugyanis egy műholdakkal is kommunikáló GPS-es adó-vevő, amely szinte a világ minden részén képes kommunikációs hálózatot találni. Ráadásul egy töltéssel napokig is bírja, így akár egy lakatlan szigeten is írhatunk Twitterre, hogy barátaink tudják, hol vagyunk éppen, de egy esetleges baleset esetén is jól jöhet ez az eszköz, hogy segítse a keresőket.
Kirándulóknak hasznos lehet a Heated Itch Relief nevű kütyü, amely finom hőkezeléssel nyugtatja meg a bőrt egy szúnyog-, vagy darázscsípés után, ráadásul teljesen bőrbarát, gyerekek és allergiások számára is használható. Szintén nagyon különleges darab a CuteCircuit által tavaly októberben bemutatott női ruha, amelynek ujjában egy mobiltelefon kapott helyet. Ennek a különleges felsőnek a bal ujjában elfért az antenna, a hangszóró és a mikrofon, így a telefonfelvételt imitálva máris indíthatjuk a beszélgetést. Persze ez csak bejövő hívás esetén lehetséges, de hamarosan már az is elképzelhető, hogy nem kell már mobiltelefont sem vinnünk egy kirándulásra, mégis elérhetőek leszünk. Az unalom elűzéséről egy hosszabb utazás közben pedig egy eBook-Reader (elektronikus könyvolvasó) vagy egy hordozható játékkonzol gondoskodhat, mint például a Nintendo 3DS, amely már szemüveg nélkül is élvezhető 3D-s játékokkal varázsolja el a felhasználót, vagy a Sony PSP Go-ja, amelyhez már külön játéklemezek sem kellenek, mindent a netről lehet beszereni. És persze mindezek kényelmesen elférnek egy napelemes hátizsákban (mint például a Neon Green cég új termékvonala, a Soular Power), amely kirándulás közben el is látja megfelelő árammal ezeket a készülékeket a környezet károsítása nélkül.
Modern technika és az utazás
A felgyorsult világ tehát ontja magából az olyan fejlesztéseket, amelyek segítenek tartani a tempót. Nem csak a magunkkal vihető tárgyak kultúrájáról van szó, maga az utazás is egyre modernebb körülményeket biztosít. Gondoljunk csak a mobiltelefonnal vásárolható repülőgép- és vonatjegyekre, a teljesen gépiesített check-in rendszerre (ezt a Ryanair fejlesztette a végsőkig, ahol már nincs is emberi személyzet), a sms-ben vásárolható utasbiztosításra, az automatákban tárolható biciklikre (Hollandiában már működik a rendszer, és rendkívül hatékony). Ezek már nem a távoli jövő részei, hanem a mindennapok jelensége, holott pár évvel ezelőtt még csak jól hangzó ötletek voltak néhány kreatív elme asztalán.
És ha kicsiben sikerül, akkor talán hamarosan jönnek a nagyobb fejlesztések is, mint például a napelemes-vitorlás komp elterjedése, amely a Sydney öbölben már évek óta közlekedik nagy sikerrel, vagy az elektromos autók erősödése, a Near Field Communication (NFC) technológiát használó kütyük elterjedése (a BMW már dolgozik egy koncepción, amelynek segítségével a slusszkulcsunkkal is lehetne fizetni mindenhol), de még az sem elképzelhetetlen, hogy az ember képes lesz egymagában repkedni. A Martin Aircraft ugyanis már tervezi a polgári használatra is alkalmas jetpack bevezetését, egy 12 éves fejlesztés eredménye lenne a nagy áttörés, amely hamarosan akár meg is valósulhat (persze egészen biztosan drágább lesz, mint egy családi autó).