Tetszett a cikk?

Iker Casillas drámája és a magyar foci gyásza, Grosics Gyula halála - a Brazil Körben ma A Magyar Edző elemzi a világbajnokság eseményeit.

Hát elment Gyula bácsi, Isten nyugosztalja! Nagy kapus volt, nagy ember, szerettem én őt nagyon. Bár vele sosem találkoztam, mert sosem hívtak meg olyan helyre, ahova őt is.

De (Puskás) Öcsi is mondta egyszer: „Ha nincs a Párduc, édesapám, nem nyerünk mi olimpiát. Jegyezd meg jól, kapus nélkül olyanok vagyunk, mint a fröccs bor nélkül”. Vagy valami hasonlót mondott, pontosan nem emlékszem, mert akkor én már tizenkét hosszúlépést gurítottam le az ő pénzén.

Én mindenesetre azóta ugyanígy gondolom. Pláne, hogy voltam egyszer kapusedző-tímbildingen (bár akkoriban nem így hívtuk) a baráti Kubában.

Emlékszem, még 1984-ben történt. Akkoriban én a cseljabinszki Kutuzuov Marsall Egyetem Biatorbágyra kihelyezett karán voltam szertár-etika szakon Schmitt Pál-ösztöndíjas. Rendes ember volt a Pali bácsi is. Ahogy ő el tudta mondani, miért nem mentünk a Los Angeles-i olimpiára! Hallgattuk és mind egyetértettünk. Főleg akkor, amikor a Doktor Úr (nem volt az, de szerette nagyon, ha így hívtuk, hát mondtuk neki gyakran) bejelentette, hogy kárpótlásként elküldenek minket két hetet tanulni Varaderóba. Eredetileg az olimpiáról lemaradt sportolók utazását fizették volna a szovjetek, de mi úgy gondoltuk, jobb, ha ők alaposan felkészülnek itthon a következő szezonra. Akkor találtuk ki, hogy legyen ez inkább kapusedző-tanulmányút, mert az többet segít a magyar sportnak.

Mi az a Brazil kör?

Ami a grundfociban egy hétérintéses, dekázós trükk (jobb láb - jobb térd - jobb váll - fej - bal váll - bal térd - bal láb), az a hvg.hu-n egy elemzői törzsasztal: minden egyes játéknapon a hét "elemzőnk" egyike megmondja a tutit.

Eddigi kommentárok:

0. nap: Megmondó embereink bemutatkoznak

1.nap: Felcsútról a fogdába (Aranka, a játékosmegfigyelő)

2. nap: Minél hamarabb felejtsük el a holland-spanyolt! (U Máté)

Isteni volt. Meg persze hasznos is. Nagyon is. Bár a kubaiak nem értették, miért kellene nekik kihozniuk egy kapust a varaderói koktélbárba, de mi mondtuk, hogy ez mégis csak tanulmányút.

Nem is találtak egyet sem, végül odarángattak egy tízéves forma gyereket, letettünk a homokba két rumos üveget, ő beállt közéjük, mi meg 20 dolláros alapon tizenegyes-párbajt vívtunk. Kikaptam, mert egyet sem rúgtam be, de most nem ez a fontos.

Hanem az a gyerek! Az milyen viccesen ugrált, mondtam, is hogy ez nagy tehetség. Mert nekem van szemem az ilyesmihez. És tessék, milyen igazam lett. A kis csokit úgy hívták, hogy Odelín Molina, és 12 évvel később ő lett a kubai válogatott, a Karibi Oroszlánok kapusa. Nagy sztár volt, több mint százszoros válogatott, de aztán már csak nem tudta abbahagyni. Már a 39. évében járt, de még mindig ő akart védeni. Aztán 2013-ban a CONCACAF kupa negyeddöntőjében egy hatost kapott Panamától. Na akkor végre észbekapott és befejezte.

Hát ezt nem kellett volna megvárnia ennek az Iker Casillasnak, a spanyol fickónak. Emlékeznek, hogy lesmárolta élő egyenes adásban a csaját 2010-ben, a vb-döntő után? A csúcson volt, mint a Tuza Jóska a Pest megye kettőben, amikor a Göd az első tízben végzett.

Ez a Casillas viszont maradt, megint erőltette a vébét. Pedig már a Mourinho sem játszatta a Realban, aztán Ancelotti sem, de ő csak nem vette észre magát. Májusban a BL-döntőt is majdnem elvesztették miatta, de utána meg kiment még Brazíliába is. Látták a hollandok ellen? Kapkodott, mint L. Simon a reklámadóért, ha kellett, kifutott, ha nem kellett nem, zokogott vagy ordibált, magyarázott, szenvedett, és benyalt egy ötöst. Ezzel ennek a legendának itt alighanem vége. Csúfos vége, űgy tűnik.

 

AFP / Lluis Gene

Egyébként is, meglátják, ez a nagy kapusváltó világbajnokság lesz. A német Neuer már egyenesen középkorúnak számít köztük, jönnek az olyan kölykök, mint a 22 éves Courtois a belgáktól, az alig hárommal idősebb holland, Cillessen, az olaszoknál Buffont nyugdíjba küldi Sirigu, és a brazil Júlio César is inkább 35 már, mint 34. Bár nálunk a két cserekapus is 31 éves, és a Torontóban (értik, Kanadában, a foci sivatagában játszó!) Césart eddig nem tudták kiszorítani. Szóval annyira nem állnak jól.

Éppen úgy, mint a britek, akik mindig ezzel a Harttal jönnek, aztán csodálkoznak, ha komolyabbnak tűnő csapatot nem képesek megverni. Ecuadortól is kettőt kaptak az utolsó felkészülési meccsen, az olaszok meg tegnap éjjel szintén betoltak ennyit.

Pedig rég játszott ilyen jól angol csapat, mint az éjszaka. De hát így nem megy. És Hartot minden idők tíz legjobb angol kapusa közé sorolják! Oda, ahova a londoni 6-3 kapusa, Gil Merrick be sem került. Persze, hol volt ő is, vagy bármelyik mai Gyula bácsitól?

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!