szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Songo Zeneáruház mégsem zárt be véglegesen: új üzemeltetővel és új szolgáltatásokkal még idén újraindul, várhatóan szeptember elsején.

Horváth Szabolcs, a Songo korábbi vezetője a Kreatívban július ötödikén megjelent cikkében arról írt, hogy bezárt Magyarország utolsó olyan internetes zeneáruháza, mely nemcsak magyar, de nemzetközi kiadók anyagait is árusította. Március 31 óta szünetel ugyan a szolgáltatás, de a songo.hu-n az áll, hogy új üzemeltetővel és új szolgáltatásokkal még idén nyáron újraindul.

A songo.hu szeptemberben indul újra - pontosítja az információt a nevet és az áruház üzemeltetési jogait megvásárló VIVAcom Magyarország
ügyvezetője, dr Bödecs Béla. Szerinte igenis van igény a legális digitális tartalmakra, csak a megfelelő üzleti modellt kell megtalálni, fognak érte fizetni. Éppen ezért az új songo.hu olcsóbb lesz és kizárólag nem másolásvédett zenéket forgalmaz majd.

Az eddigi forgalmazási gyakorlattal ellentétben a zenéket mp3 vagy flac formátumban is le lehet majd tölteni. Korábban kizárólag másolásvédelmi technológiával ellátott tartalmakat árultak, amit viszont nem lehetett minden számítógépen vagy okostelefonon meghallgatni.

A négy nagy nemzetközi kiadó közül kettővel elvi megállapodások születtek, a másik kettővel és a Hungarotonnal folynak a tárgyalások. A Songonak korábban 130 magyar kiadóval volt szerződése és a bevétel több mint fele magyar zene értékesítéséből adódott. A kiadókat a volt tulajdonossal közösen értesítették a folytatásról, a szerződéseket az után tervezik velük megújítani, hogy a nagy kiadókkal megállapodtak. Az eddigi visszajelzések pozitívak a kiadók részéről.
 
Az Apple iTunes, Amazon zeneáruház vagy a Spotify is kínál letöltésre zenei tartalmakat, de ezeket itthonról nem lehet elérni. Jelenleg átfogó, szolgáltatófüggetlen zeneáruház nincs is itthon. 

Mielőtt a Songo bezárt, 1,5 millió különböző zenét kínált. A repertoárt külföldii független kiadókkal tervezik bővíteni szeptemberre, a műszaki berendezéseket hárommillió zenére készítették elő. A rendszer egyébként 15-16 millió zenemű kezelésére alkalmas.  

sxc.hu

Az új songo.hu a nemzetközi standard szerint áraz majd – egy dollár és egy euró közötti áron dalonként és letöltésenként. Hosszú távú tervük, hogy streaminget is kínáljanak havi előfizetéses modellben – ilyen a Vodafone-nál érhető el itthon 2000 forintos havidíjért, a külföldi szolgáltatóknál is 8-10 dollárért lehet előfizetni.
 
Bödecs Béla szerint ugyanis nem az a lényeg, hogy birtokoljuk a zenét, hanem hogy bármikor, bárhol meg lehessen hallgatni – amit lényegesen olcsóbban meg lehet oldani, mintha megvásárolnák a zenét. Hozzáteszi: azért lát fantáziát az üzletben, mert bár sok zenét le lehet ingyen tölteni, a rétegzenét nagyon nehéz megszerezni. Másrészt az, aki nem érdeklődik a technológia iránt, nem is biztos, hogy tudja, hogyan lehet az illegális tartalmakhoz hozzájutni. Nyilván létezik egy olyan réteg is, aki tudatosan nem akar kalózkodni.
 
Az új songo-tulajdonos bízik abban, hogy mindenkivel meg tud állapodni, mert úgy véli, a songo zenearchívuma a kultúra része, kár lenne, ha törölniük kellene.

Amíg a songo.hu újraindul, a Dalok.hu üzemel, mely magyar előadók zenéit kínálja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Zeneáruházzal jelenik meg a PlayBook

A brit érdekeltségű 7digital online zenei áruházzal jelenik meg a RIM táblagépe Kanadában és az Egyesült Államokban, így a PlayBook nemcsak az iPad-nek, hanem az iTunes áruháznak is versenytársa lesz.

Tech

Google Music: a zene mindenhol utolér

Hosszas találgatások és pletykák után ma végre elindult, egyelőre ugyan csak beta állapotban a Google Music. Jelen állapotában a szolgáltatás egy felhő-alapú zene-tároló, később azonban extra funkciók megjelenésére is lehet majd számítani.