szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kiállítják azt a kétezer éves, a római hódítás korából származó, Közép-Angliában fellelt lovassági vassisakot, amely a korábbi elgondolásokat átírva római-brit szövetségre utal. A sisakot kilenc éven át restaurálták.

Kiállítják a vaskori római-brit viszonyt új fénybe állító kétezer éves lovassági sisakot. A régészeti lelőhelyről Hallaton-sisaknak elnevezett régészeti kincset az egyik legjelentősebb brit vaskorszaki leletnek tartják a szakértők. A helyreállított sisakot kedden mutatták be. 

A ezüstlemezzel bevont és aranylevelekkel, valamint győzelmi szimbólumokkal díszített sisak a szakértők szerint az időszámítás szerinti 43-ból származhat, és bizonyítékul szolgálhat arra, hogy akadtak olyan bennszülött britek, akik a római hódítók oldalán harcoltak.  

"Két magyarázat tűnik a legelfogadhatóbbnak: vagy egy brit sisakja volt, aki a rómaiak oldalán harcolt, majd hazatért, vagy diplomáciai ajándékként, a szövetség megpecsételésére egy helyi brit uralkodónak ajándékozták a rómaiak" - fejtette ki Peter Liddle, a Leichestershire megyei tanács archeológusa.

Mindkét feltételezés megkérdőjelezi azt a korábbi elgondolást, hogy i.sz. 43-ban a rómaiak szemben álltak a britekkel, amikor Claudius császár hódítása elkezdődött. A régészek egy földlabdával együtt emelték ki a teljesen korrodálódott és darabokra töredezett leletet egy leichestershire-i temetkezési hely feltárása során. A sírban, amelyről kiderült, hogy egy brit törzsi vezető nyughelye, több ezer pénzérmét, ezüstrudakat és rituális tárgyakat is találtak.

A sisak restaurálásán kilenc éven át dolgoztak laboratóriumi körülmények között a British Museum szakértői. A műkincset január 28-tól láthatja a közönség a hallatoni feltárás többi leletével együtt a leichestershire-i Harborough Múzeum állandó kiállításán.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!