szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Földhöz várhatóan 30 év múlva veszélyes közelségbe kerülő Apophis kisbolygó viselkedésének megismerése életbe vágó, de a világűrben ezrével lehetnek olyan objektumok, amelyek útjuk során keresztezhetik a Föld pályáját. Egy új csillagászati projekt e veszélyeket igyekszik feltárni.

© cc.joensuu.fi
A Pan-STARRS (Panoramic Survey Telescope & Rapid Response System) elnevezésű amerikai projekt a világegyetem feltérképezésével igyekszik kiszűrni a naprendszerünkre potenciálisan veszélyes objektumokat. A projekt lényege, hogy a Hawaiin található Manua Kea vulkán csúcsán négy, egyenként 1,8 méter átmérőjű teleszkópot állítanak fel, s ezeket a világ legnagyobb felbontású digitális kameráival látják el. A Manua Kea a világ egyik legjobb csillagászati megfigyelőhelye. Másik hasonló adottságú obszervatórium csak Chilében van, ám onnan csak a déli félteke égboltját lehet belátni, míg a hawaii megfigyelőhelyről mind a két félteke feletti ég pásztázható.

A projekt keretében – amelynek a magyar Szapudi István is alapító tagja – felállítandó négy teleszkóp folyamatosan és automatikusan szkenneli majd az égboltot, kéthetente lefényképezi annak kétharmadát, és az így nyert katalógusok óriási adathalmazhoz juttatják a tudósokat.

Szapudi szerint az első teljes katalógus (Palomar Sky Survey) elkészítéséhez harminc év kellett, az előző, a csillagos égboltot feltérképező projekt, az úgynevezett Sloan Digital Sky Survey elvégzése körülbelül öt évet vett igénybe, míg a Pan-STARRS révén kéthetente térképezhető fel az univerzum, s több százmillió galaxisról nyernek új ismereteket.

Néhány hónapon belül elkészül a tervezett négy teleszkóp prototípusa, az év végén pedig kipróbálható lesz a világ legnagyobb felbontású, 1,4 gigapixeles – vagyis 1.4 milliárd pixeles – digitális kamerája. További két-három év kell a négy teleszkóp elkészítéséhez és beüzemeléséhez, magát a projektet pedig 7-10 évre tervezik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Új bolygót fedezek fel egy chilei csillagvizsgálóban

Svájci és francia csillagászok egy naprendszerünkön kívüli új bolygót fedeztek fel a chilei La Sillában működő European Southern Obserevatory-ban (ESO). A bolygó 17-szer olyan nagy mint a Föld, és nagysága a Neptunéval azonos.