szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Chilében, a European Southern Observatory egyik ott felállított teleszkópján az Ophiucus csillagképződmény közelében iker-csillagot fedezett fel két kutató. A Naptól 400 fényévnyi távolságban keringő égitesteket nem köti gravitációs erő egyetlen más csillaghoz sem. Egymást is gyengén vonzzák.

Az egyelőre Oph 162225-240515-nek nevezett égitestekkel kapcsolatban felmerül, hogy nevezhetők-e planétának, mivel úgy tűnik, inkább azokhoz az "űrtárgyakhoz" tartoznak, amelyeket "planemosnak" hívnak és mind fizikai, mind történelmi szempontból még a kutatás tárgyát képezik. A szakemberek feltételezik, hogy azokból a gázokból és porokból jöttek létre, amelyek egy nem meghatározott csillag körül keringenek. Ez újdonság a világegyetem létrejöttét és működését magyarázó jelenlegi elméletekhez viszonyítva.

„Ellenállunk a kísértésnek, hogy az Oph 1622-et dupla planétának nevezzük, csak mert nem fér bele a klasszikus meghatározásba" – mondta a La Repubblica című olasz napilapnak az ikrek egyik felfedezője, Valentyin Ivanov.

A csillagoknak infravörös és ehhez hasonló színű spektrumuk van, amiből arra következtetnek, hogy kb. egymillió évvel ezelőtt alakultak ki. Tömegük nem éri el a mi Napunk egy százalékát és mivel az őket összekötő gravitációs erő gyenge, kétséges, hogy eddig ismert robbanásfajta nyomán jöttek létre.

Ray Jayawardhana, a másik felfedező szerint további feladat megtudni, hogy ezek az ikerformációk ritkák-e, vagy szokványosak, mert ezzel előbbre lehetne lépni a planetáris tömegek kialakulási folyamatainak megmagyarázásában. Ennek az információnak birtokában sürgetőbbé válna a „planéta” kifejezés pontosabb meghatározása is. Az Európai Űrügynökség egyébként végez már kutatásokat e témában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Tech

Kijelölték a legközelebbi civilizációgyanús csillagokat

Amerikai csillagászok kijelölték azt az öt csillagot, amelyekről jelenlegi ismereteink alapján a leginkább feltételezhető, hogy értelmes lények lakta bolygók keringenek körülöttük – közölte Margaret Turnbull, a washingtoni Carnegie Intézet munkatársa.

MTI Tech

Új bolygót fedezek fel egy chilei csillagvizsgálóban

Svájci és francia csillagászok egy naprendszerünkön kívüli új bolygót fedeztek fel a chilei La Sillában működő European Southern Obserevatory-ban (ESO). A bolygó 17-szer olyan nagy mint a Föld, és nagysága a Neptunéval azonos.

MTI Tech

Két meganaprendszert fedeztek fel amerikai csillagászok

Két meganaprendszer egyértelmű jelenlétét mutatták ki amerikai csillagászok, és a felfedezés külön érdekessége, hogy a rendszerek középpontjában lévő óriáscsillagokat a bolygóképződésre utaló vastag porkorong veszi körül.

Panoráma Tech

A Plútó két új holdját azonosították amerikai csillagászok

Megerősítették a Plútó további két holdjának létezését amerikai kutatók. A picike, nagyon távoli és fagyott Plútó létezéséről a kutatók csak 1930-ban szereztek tudomást. A legrejtélyesebb, kilencedik égitest, 4569 milliárd mérföldre van a Naptól, és az egyetlen, amelyhez még nem jutott el ember alkotta űrhajó.

MTI Tech

Magyar kutatási eredmények a csillagok pulzálásáról

A Magyar Tudományos Akadémia Csillagászati Kutatóműhelyének munkatársai fontos összefüggést mutattak ki a változócsillagok pulzációja és annak szabályosan ismétlődő változásai között. A kutatás eredményei segítenek a csillagok szerkezetének megismerésében.