szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A John nevű hurrikán fenyegetése, s az éppen egy éve történt New Orleans-i hurrikánkatasztrófa feléledő emléke ismét felhívta a figyelmet e trópusi forgószelekre. Hogy milyen erőkről van szó, azt szemlélteti, hogy az augusztus 20-i budapesti vihar a hurrikánskála leggyengébb fokozatát sem érte el.

A hurrikánok afféle biztonsági szelepek a természetben, s azt a hőt szabadítják fel és vezetik el, amely a trópusokon halmozódott fel. Olyankor keletkeznek a tengerek felett, ha a vízfelszín legalább 26 Celsius-fokos, és erősen párolog. Az ilyen forgószél-vihar keletkezéséhez arra van szükség, hogy a felső légkörben és a talaj közelében fújó szelek iránya és sebessége között ne legyen túl nagy különbség, és hogy meglegyen a Föld forgása révén keletkező úgynevezett „Coriolis-erő”.

Az Isabel hurrikán. Halálos szépség
© NASA
A hurrikán elnevezése különböző források szerint az indián urrikan, vagy huracan (nagy szél, illetve a szél istene) kifejezésből ered, átmérője több száztól akár ezer kilométerig terjedhet, de kiterjedése semmit sem árul el intenzitásáról: a legnagyobb erejű hurrikánok akár óránként 300 kilométeres sebességű széllel járhatnak. (A forgószéllel dúló trópusi viharokat egyébként az Atlanti-óceán térségében hurrikánnak, a Csendes-óceán körüli vidékeken tájfunnak nevezik. A hurrikán nem tévesztendő össze a tornádóval, amely – elsősorban Észak-Amerikában és Ausztráliában – a szárazföld belseje fölött keletkezik, amikor száraz, hideg és nedves, meleg légtömegek találkoznak. A tornádó lényegesen kisebb kiterjedésű a hurrikánnál, s élettartama ritkán több fél óránál.)

A hurrikán tipikus része a közepében lévő „szem”, vagyis egy gyér felhőzetű, mintegy 20 kilométer kiterjedésű zóna, amelyben csaknem teljes szélcsend uralkodik. A „szem” körül forognak a légtömegek, az óramutató járásával ellentétes irányban. Ha a hurrikán nem kap utánpótlást újabb nedves, meleg légtömegek formájában, akkor a szárazföld felett gyorsan veszít erejéből. Átlagos élettartama egy hét, helyét 20-25 kilométeres óránkénti sebességgel változtatja, s így akár 1000 kilométert is megtehet fennállása során. Noha keletkezését és haladását ma már kezdettől nyomon követik mesterséges holdak segítségével, útirányát nem lehet pontosan előre látni.

Az egy évben bekövetkező hurrikánokat abc-sorrendben angol keresztnevekkel jelölik és tartják nyilván. Eredetileg arról a szentről nevezték el a hurrikánokat, amelynek a napján lecsaptak. Később egy ausztrál meteorológus az általa nem kedvelt politikusok nevét adta a trópusi viharoknak. Az amerikai meteorológiai szolgálat 1953-tól női neveket, majd 1979-től férfi neveket is adott a hurrikánoknak. Az ábécé betűi szerint összeállított, 21 névből álló listát a szezon előtt állítják össze, és azért éppen ennyi név szerepel rajta, mert a karibi térségben az eddigi "csúcstartó 1933. évben ennyi hurrikán keletkezett. Azóta tavaly lépte túl első ízben a hurrikánok száma a 21-es keretet: a 21., Wilma hurrikán után ezután a görög ábécé betűi következtek. Mivel eltérő névsorokat használnak Ausztráliában, valamint az Indiai- és a Csendes-óceánon, előfordulhat, hogy egy hurrikán átlépi a határt, és ott új nevet kap: tavalyelőtt az Oscar-Itseng, tavaly az Adeline-Juliet volt erre példa.

A hurrikán-skála (Oldaltörés)


Intenzitásuk alapján a hurrikánokat a hetvenes évek elején az Egyesült Államokban kidolgozott Saffir-Simpson-skála szerint öt kategóriába sorolják.

1. fokozat: gyenge
sebesség: 118-153 km/h
hatás: fákat tör derékba, lakókocsi-táborokban nagy kárt okozhzat

2. fokozat: közepes
sebesség: 154-177 km/h
hatás: autókat és háztetőket sodor el, ablakokat nyom be

3. fokozat: erős
sebesség: 178-209 km/h
hatás: bármilyen épületben kárt tehet

4. fokozat: nagyon erős
sebesség: 210-249 km/h
hatás: olyan súlyosan megrongálja a házakat, hogy lakhatatlanná válnak

5. fokozat: pusztító erejű
sebesség: több mint 250 km/h
hatás: házakat és hidakat dönt romba, hajókat dob partra, katasztrofális károkat okoz

Ezek a forgószél-viharok árvizeket is okozhatnak, amelyek messze behatolnak a szárazföldre. Az amerikai atlanti-partvidéken a hurrikánszezon június 1-jétől, a Csendes-óceán partvidékén a tájfunszezon május 15-től november végéig tart.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

A Wilma a legerősebb atlanti hurrikán

A légnyomást tekintve a Wilma a legerősebb és a leggyorsabban fejlődő hurrikán, amelyet az Atlanti-óceán térségében valaha is mértek - közölte szerdán az amerikai országos hurrikánközpont (NHC).

Világ

Erősödnek-e a hurrikánok?

Bár a Katrina, a Rita és a Wilma az idén szokatlanul nagy károkat okozott Amerikában, a tudósok egyelőre vitatkoznak, van-e egyáltalán köze a hurrikánok "megerősödésének" a globális felmelegedéshez. Még az sem állapítható meg biztonsággal, hogy a hurrikántevékenység tartósan növekszik-e.

Világ

Eddig 708 halottja van a Katrina hurrikánnak

A legfrissebb hivatalos adatok szerint 708-ra emelkedett a Katrina hurrikán halálos áldozatainak száma az Egyesült Államokban, Észak-Carolina államban újabb ciklon, az Ophelia érkezésére készülnek.

MTI Világ

Tovább erősödött a John hurrikán

Elérte az ötfokozatú Saffir-Simpson skála szerinti 4. erősséget szerdán a John hurrikán, és várhatóan tovább erősödik - közölte a miami székhelyű hurrikánfigyelő központ.

MTI Világ

Hogyan kapják nevüket a hurrikánok?

A hurrikánokat 1953 óta nevezik el, eleinte csak női neveket kaptak, de a hatvanas évek feminista mozgalmainak tiltakozása nyomán néhány éve férfiakról is elkeresztelnek pusztító erejű viharokat. Ma már azt is lehet tudni, hogy például a 2010-es évben az utolsó hurrikán neve Walter lesz.

MTI Világ

Új hurrikán a Karib térségben

Új trópusi vihar alakult ki a Karib-tenger térségében, amelynek a meteorológusok a görög ábécé szerint a "Béta" nevet adták. Egyelőre még gyenge.