szerző:
Bari Máriusz
Tetszett a cikk?

A brit tudományos élet antik kincsestáraként tartják számon Robert Hooke tavaly májusban felfedezett feljegyzéseit. Isaac Newton legnagyobb riválisának anyagai folyamatosan kerülnek fel a Brit Királyi Társaság honlapjára beszkennelve, szövegezve, illetve hangos formátumban is.

Robert Hooke (1635-1703)
Angol tudós, polihisztor, a Royal Society tagja. A róla elnevezett rugalmassági törvény kimondja, hogy a szilárd testek megnyúlása az alkalmazott erővel arányos. Ő alkotta meg a sejt fogalmát és az általa tervezett mikroszkóppal dolgozott a mikrobiológia atyjáként számon tartott Anton van Leeuwenhoek. Hooke emellett jelentős csillagászati felfedezésekkel is büszkélkedhet.
Hooke feljegyzéseit tavaly májusban találták meg egy Hampshire-i ház szekrényében, az ezt követő nyilvános aukció elől pedig a brit Királyi Társaságnak sikerült megmentenie; az egyesület pénzgyűjtési akciója során 469 ezer fontnyi donációt kapott a 940 ezer fontnyi árhoz. A kéziratot nagy gonddal kötötték újra, majd restaurálták, a bizonyos oldalakon olvashatatlanná vált írást pedig infravörös szkennerek segítségével sikerült érthetővé tenniük.

Az előzetes munkálatokat követően ezen a héten került fel a brit Királyi Társaság weboldalára Hooke kéziratából 10 oldal, amelyről a kutatók nagyfelbontású képeket készítettek, amelyeket a British Library által fejlesztett szoftverrel háromdimenziós, lapozható modellé illesztettek. Az oldalakat jelenleg nemcsak lapozni lehet (Hooke kézírása Lisa Jardine, a szöveg átírásával foglalkozó vezető kutató szerint "rémisztő"), hanem olvasható szövegezéssel, illetve hangos formátumban is.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!