szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A University of Oxford kutatói a buborékok elpattanásakor felszabaduló energiát felhasználva pusztítják el a rákos sejteket.

Kipukkadva rákellenes gyógyszerré válnak
© Stiller Ákos
A BBC értesülései szerint a kutatók által kifejlesztett készülék ultrahang-hullámokat küld a beteg testébe, amelynek hatásaként buborékok keletkeznek a daganat körül. Amikor a buborékok kipukkadnak, a felületi energiájuk hő formájában szabadul fel, s megöli a rákos sejteket.

Az új módszernek rövidesen kezdődnek a klinikai tesztjei, elsőként vese- és májrákos betegeket kezelnek majd a nagyintenzitású fókuszált ultrahang – High Intensity Focused Ultrasound (Hifu) – technológiával, az oxfordi Churchill Hospitalban.

A Hifu behatolásmentes módszer, s az eddigi tanulmányok szerint legalább annyira hatékony, mint a sebészeti eljárás. A hanghullámok fókuszálása pedig megakadályozza az egészséges szövet károsodását, ami például a sugárkezelés esetében elkerülhetetlen.

Az eddigi tesztekben egyelőre utolsó stádiumban lévő betegeket vizsgáltak, akiknél a tumor már jól elkülöníthető volt a májban és a vesében. Azért ezeket a szerveket kezdték el vizsgálni, mert sok esetben igen bonyolult a sebészeti feltárásuk.

Amikor egy hanghullám áthalad az anyagon, veszít az energiájából, amely hővé alakul. A Hifu technológia lényege, hogy a hullámok fókuszálásával a testen belül pontosan irányíthatóak, így csak lokális melegedést okoznak, elpusztítva ezáltal a rákos sejteket.

A módszernek egyelőre két olyan jelentős korlátja van, amelyek hátráltatják a klinikai bevezetését. Egyrészt igen hosszú ideig tart: egy tíz centiméteres tumor kezelése öt órát vesz igénybe, ráadásul az orvosok csak a megérzéseikre hagyatkozhatnak, ugyanis a feltáró kezelés nélkül csak a terápia befejezésével lehet felmérni, mekkora hatásfokkal dolgoztak a szakemberek.

Korábban is létezett már fókuszált ultrahangokat alkalmazó terápia, ám az oxfordiak rájöttek, hogy a buborékok energiájának kihasználásával hat-tízszeresére növelhetik a kezelés hatékonyságát. Ezt a módszert dr. Constantin Coussios, az oxfordi Biomedical Ultrasonics and Biotherapy Laboratory (BUBL) munkatársa fejlesztette ki. A buborékok segítségével 45 Celsius-fokra hevítenék a tumorokat, ez ugyanis az a hőmérséklet, ahol a sejtek elhalnak.

A buborékok elpattanását egy aprócska szenzor „hallja meg”. Ehhez egy olyan érzékelőre van szükség, amely még a kutyák igen kifinomult hallásánál is több ezerszer magasabb tartományban működik.

A Hifu-kezelés előreláthatóan csak az úgynevezett metasztázis előtti állapotban lévő tumorokra alkalmazható, vagyis az olyan daganatok esetében, amelyek még nem képeztek áttétet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Bari Máriusz Plázs

Bőrrákot gyógyíthat a brokkoli-kivonat

A John Hopkins Egyetem tudósai szerint a brokkoliból készített, kenőcsként használandó kivonat megelőzheti a bőrrákot. A szulforafán nevű hatóanyaggal korábban már kimutatták: a gyomorrák kialakulását is vissza tudja szorítani.

MTI Plázs

Vérből is kimutatható a bélrák

Amerikai kutatók azonosítottak két olyan jellegzetes fehérjét, amely segíthet a bélrák korai felismerésében. Ehhez egy vértesztet fejlesztettek ki, amelynek segítségével a páciensek 91 százalékánál sikerült kimutatni a betegséget - olvasható a wissenschaft.de német tudományos portálon.

MTI Plázs

A kávé védi a nőket a bélráktól?

A nők számára több csésze kávé jobb, mintha egyáltalán nem isznak kávét - állítják japán tudósok, akik szerint a kávé a nőknek védelmet nyújthat a bélrákkal szemben.

MTI Plázs

Új gyógyszer bőrrák ellen

A bőrrák gyógyszeres kezelésének új lehetőségéről számoltak be az Európai Onkológiai Szervezet (ECO) barcelonai kongresszusán; az eljárás lényege, hogy a rákos sejteket úgy pusztítják el, hogy túltöltik őket oxigénnel.