szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Nanosolar nevű, 2002-ben alapított cég olyan áttörést ért el, amelynek felhasználásával a korábbi 3 dollárról 30 centre esett le egy wattnyi napenergia előállításának a költsége. Ezzel a világtörténelemben először lehetővé teszi, hogy a széntüzelésnél olcsóbban állítsunk elő napenergiát.

Az új generációs panelek jóval hatékonyabbak
© sxc.hu
A Nanosolar által kifejlesztett napelem-borítások festékréteg-vastagságúak, s bár a technológia alapelemei már egy ideje adottak voltak, mostanra készülhetett el a tökéletesített anyag. A cég a Szilícium-völgy fővárosának számító San Joséban építi első naperőművét, amely 2008-ra készül el, s ha eléri teljes kapacitásást, évi 430 megawatt energiát szolgáltathat majd. Ez több, mint az összes amerikai napelem-gyártó termékei által kitermelt mennyiség.

A vállalat saját magát a napelem-technológia „harmadik hullámának” nevezi. Az első hullám több mint három évtizede kezdődött, a szilícium alapú napelemcellákkal. Ezek azonban meglehetősen drágák és kevéssé hatékonyak voltak, ugyanis a szilícium nem nyeli el túl jól a napfényt, s ezért az ugyancsak törékeny lapkáknak meglehetősen vastagnak kellett lenniük. Ebből kifolyólag alkalmazásuk körülményes és drága volt.

A második hullám körülbelül egy évtizede érkezett az első vékonyfilmes napelemcellákkal. Ezek a panelek százszor vékonyabbak voltak az előzőeknél, ám hatékonyságuk nem javult. Emellett előállításukhoz költséges, vákuumon alapuló kezelésre volt szükség, valamint az elkészült filmet üveglapokra vitték fel, amely jelentősen visszavetette eredményességüket.

A Nanosolar által kifejlesztett tecnhológia előnye, hogy többek között közvetlenül a vezetőképes fém, vagy félvezető felületekre felvihető, így 20 százalékkal nagyobb áramfelvételt tesz lehetővé. A technológiának köszönhetően jóval költséghatékonyabb és vékonyabb cellák gyártása válik lehetővé.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Bari Máriusz Tech

Napenergiából élne a legmelegebb ausztrál város

A tervek szerint 2010-től várhatóan csak napenergia hasznosításával állítanának elő elektromos áramot az ausztrál Cloncurry-ben. A város rekordtartó, ott mérték a földrész legmelegebb, 53 Celsius fokos napi hőmérsékletét.

euractiv.hu Tech

Interaktív európai napenergia-térképet indítottak

Az Európai Bizottság interaktív napenergia-térképet dolgozott ki, amelynek segítségével bármely európai földrajzi helyről megállapítható, hogy mennyi napenergia-lehetőséget rejt magában. A térkép jól szolgálhatja azt, hogy a tagországok energiaszükségletük egy részét új forrásokból szerezzék be.

MTI Tech

Németország a világ legfőbb napenergia-termelője

Miközben a németek milliói menekülnek szabadságra a nyirkos és sötét hazájukból a mediterrán napra, a világ napenergia-termelésének 55 százaléka azokból a napelem-panelekből származik, amelyeket hazájukban a Balti-tenger és a Fekete-erdő között állítottak fel.

euractiv.hu Tech

Az EU-polgár napenergiát akar

Az EU polgárok mintegy 80 százaléka támogatja a megújuló energiaforrások használatát a drága olaj- és gázimport helyett Az atomenergiát a válaszadók 12 százaléka preferálja – áll az Eurobarometer felmérésében.

MTI Tech

Versenyképessé válhat a napenergia ára

A napenergiából nyert villamosáram ára a maihoz képest kilowattóránként 15-20 eurócenttel, egyharmadára fog csökkenni 15-20 éven belül - állítja egy az Európai Unió megrendelésére készült tanulmány.