szerző:
Bari Máriusz
Tetszett a cikk?

Az emberi vese sejtjeiből gyártana bio-elemeket Simon Levinson amerikai kutató. Az elképzelés az implantkutatás és az újabb generációs tudományos-fantasztikus könyvek álmait váltaná valóra.

A tény, hogy a sejtek ionokat képesek pumpálni membránjaikon keresztül, lehetővé tehetné még azt is, hogy bioelemeket gyárthassunk belőlük, állítja Simon Levinson, a denveri University of Colorado orvosi iskolájának biofizikusa.

Az emberi vese sejtjei kiemelkedő ionszállítási képességekkel bírnak, így különösképpen alkalmasnak bizonyulhatnak arra, hogy miniatűr elemet gyárthassanak belőlük. Ehhez azonban nagy számú sejtréteget kell egymásrahalmozni, így lehet ugyanis megnövelni a bioszerkezet által generált feszültséget és áramerősséget.

Levinson azt nyilatkozta a New Scientist magazinnak, hogy az ilyen típusú bioelemekkel lehetne működtetni az emberi szervezetben található implantokat, például az inzulinpumpákat vagy pacemakereket. A sejttenyészet az őt körülvevő gazdaszervezetből vonná el a működéséhez szükséges oxigént és tápanyagokat, továbbfejlesztett, ún. immortalizált sejtvonalakat használva pedig a bioelemek akár olyan sokáig is elélhetnek, mint maga a gazdasejt.

Jelenleg Levinson azon dolgozik, hogy olyan szintű feszültséget tudjon generálni a bioelemekkel, amelyek képesek működtetni a jelenlegi orvosi eszközöket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Komposzttal töltött telefon

Mikrobákkal működtetett üzemanyagcellát (Microbial Fuel Cell, MFC) fejlesztett ki egy amerikai diákcsoport: a mobiltelefon töltésére is alkalmas bioelem növényi hulladékok lebontásával termel energiát.