szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Saját „mellimplantátumot” növesztettek egy kísérleti őssejt eljárás segítségével a kutatásban részt vevő asszonyoknak japán orvosok.

Természetes
© sxc.hu
Nők saját zsírjából vett sejteket bírtak rá, hogy mellszövetként viselkedve növesszék a kísérletben részt vevő hölgyek kebleit, ezzel természetes „implantátumot” alkotva. A kutatók állítása szerint, az új eljárással a plasztikai beavatkozásoknál sokkal természetesebben ható idomokat hozhatnak létre, eltávolodva a Pamela Anderson által fémjelzett „műnők” ideáljától – írja a Daily Mail.

A módszert kidolgozó japán kutatók eddig, több tucat nőn végezték el a beavatkozást, bevallásuk szerint mindenféle komplikáció nélkül. Elképzeléseik szerint az új technika öt éven belül általánossá válhat a plasztikai sebészek körében.

Az eljárással nemrég ismerkedő brit kutatók első hallásra tetszetősnek nevezték az eljárást. Az őssejtek különböző szövetekké formálhatóak a szervezetben, a mostani technológia használata során azonban a szükséges sejtállományt a test zsírsejtjeiből veszik.

Dr. Kotaro Yoshimura és csapata a Tokiói Egyetemen, a szervezetből vett őssejteket egyszerű zsírsejtekkel keveri és a páciens mellébe fecskendezi vissza. Ezután az őssejtek irányításával a zsírsejtek mellszövetté fejlődnek, kialakítva szükséges véredényeket és biztosítva a szövetek táplálását.

Az eljárást először 2004-ben használták, s azóta 38 hölgy idomait formázták a módszerrel, jelentős mellékhatások nélkül. A hosszú távú hatásukat még vizsgálják a kutatók.

Mesterséges
A természetes kebelbővítés korlátja a mesterséges implantátumokhoz viszonyítva, hogy méretei annak csak a felét érhetik el, s a sovány pácienseknek pedig, nem biztos, hogy van elég zsírtartalékuk az „önbögyösítéshez”.

Yoshimura azonban hangsúlyozza, az önnövesztő eljárás nagy előnye a természetes kinézet, tapintás, és az olyan mellékhatások elmaradása, mint a régebbi implantátumoknál gyakran előforduló szilikonszivárgás.

Az orvosok eddig is használták a zsírsejteket, mint természetes implantátumokat, azok azonban a nem megfelelő vérellátás miatt idővel gyakran összehúzódtak, most azonban, erre is sikerült megoldást találniuk a japán tudósoknak.

Hasonló módszert dolgozott ki az amerikai Dr. Jeremy Mao, aki egy 2005-ös washingtoni konferencián mutatta be eljárását, mely szintén őssejtek bevetésével teszi szükségtelenné a felesleges sebészi beavatkozást és hosszantartó formát képes adni az implantátumnak. Az ő kísérletében, az Illinois Egyetem kutatóival együttműködve zsírsejttermelővé tette az őssejteket, illetve a zsírszöveteket egy műanyag formába helyezte, különböző formájú és méretű implantátumokat alkotva ezzel.

Érdekes adalék, hogy Eva Weller-Mithoff, a glasgow-i Canniesburn Kórház tanácsadója szerint, az új megoldások hasznosak lehetnek a mastectomián vagyis emlőeltávolításon átesett betegek gyógyításában, állapotuk normalizálásában is. „Az őssejtek új véredényeket hozhatnak létre, s ezzel a sugárterápia legsúlyosabb mellékhatását – az erek összezsugorítását – sikerülhet ellensúlyozni” – teszi hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Harci festékkel a mellrák ellen

A skót és kelta harcosok csatában viselt kék arcfestéke a jelek szerint nem csak az ellenség megrémisztésére alkalmas, hanem mellrák ellen is hatásos.

MTI Tech

Izlandon fedezték fel az Európai mellrákgént

Az európai nőket sújtó új mellrákgént fedeztek fel izlandi kutatók. A BARD1 kódnevű gén a már ismert BRCA1 és BRCA 2 génekkel együtt jelentősen növeli a rosszindulatú emlődaganat kialakulásának kockázatát.

MTI/hvg.hu Tech

Szilikon-mellűek nem utazhatnak az űrbe

Az űrturizmus iránt egyre nagyobb az érdeklődés, ám nem mindenkiből válhat hobbi-asztronauta, hiszen a kozmikus vágyaknak az út szó szerint csillagászati költségei mellett számos más tényező is gátat szabhat, így a szilikonos mell-implantátum.