szerző:
Bari Máriusz
Tetszett a cikk?

Jóval gyorsabbak és ellenállóbbak földi társaiknál az űrben született csótányok, jelentette ki az orosz IBMP intézet a Foton-M műhold állatkísérleteinek egyik konklúziójaként. A csótányok mellett csigákat, gyíkokat, selyemhernyókat és egyéb apró organizmusokat küldtek az űrbe, amik még tavaly szeptemberben érkeztek vissza Kazahsztánba.


A biomedikai problémákkal foglalkozó IBMP kutatói azokat a csótányokat vizsgálják, amelyek a Foton-M szeptember 14-26-i repülését követően jöttek napvilágra októberben. "Megállapítottuk, hogy ezek a lények gyorsabban szaladnak az átlagos csótánynál, sokkal több energiájuk van, valamint ellenállóbbak is", mondta el Dimitrij Atyaksin, a kutatás felelőse a RIA Novosti hírügynökség kérdésére. Emellett azt is megállapították, hogy a rovarok végtagjai és törzse sokkal gyorsabb növekedést mutat az átlagosnál.

A csótányok más rovarokhoz hasonlóan többször is képesek utódokat világra hozni, így nem meglepetés, hogy ezt a világűrt megjárt csótányok már harmadjára is megtették. Furcsa módon azonban csak az első alkalommal megszületett csótányok mutatnak rendhagyó fiziológiás és növekedési szinteket, a többiek nem - tette hozzá a kutató.

A hétköznapi csótányok is igen ellenállók, egyes fajok oxigén nélkül egy órát, mindennemű táplálkozás nélkül egy hónapot is el tudnak viselni, a sugárzás nagy dózisairól már nem is beszélve.

A szeptember 14 és 26 között lezajlott kísérlet az űrrepülés hatásait felderítő kutatás része volt. A lényeket egész úton különleges konténerekben szállították, amelyeket folyamatos videomegfigyelés alatt tartottak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Bari Máriusz Tech

Halálcsillagot találtak az űrben

Először észlelték csillagászok azt, hogy egy fekete lyuk halálos energiasugarat bocsát ki magából, pontosan eltalálva galaktikus szomszédját. Hasonló csapások elpusztíthatják a bolygók légkörét, de egyúttal új csillagok születését is biztosíthatják. Ráadásul mindez biztonságos távolságra zajlik a Földtől.

Bari Máriusz Tech

Nem gyullad fel a papírrepülő az űrben

Olyan papírrepülőgépet fejlesztettek ki a tokiói egyetem kutatói és a JOAA origami-társaság tagjai, amely képes levitorlázni az ISS űrállomásról a Föld felszínére és közben nem gyullad fel, írja a japán Asahi Shinbun napilap.

Bari Máriusz Tech

Űrtechnológia könnyít a cukorbetegek életén

Az ESA európai űrügynökség által kifejlesztett technológiát alkalmazza Nicole Schmiedel tervező cukorbetegeknek szánt egészségügyi, csuklóra szerelhető gépe. A COR inzulinóra önmagától fejleszt elektromosságot, adagol inzulint, mér vércukrot - egy töltéssel hetekig.