szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A világ legkönnyebb és legteherbíróbb anyagát, az aerogélt olcsó eljárással is elő lehet állítani egy malajziai tudós szerint, aki hét évig dolgozott az eljárás tökéletesítésén.

Súlyának kétezerszeresét is elbírja
© NASA
Az aerogélt 1931-ben találta fel Steven Kistler amerikai kutató. Az aerogél a ma ismert legkönnyebb szilárd anyag, ám előállítása túl drága, ezért alkalmazása szűk körű, pedig számos területen hasznos lenne.

Halimaton Hamdan, a Cambridge-ben diplomázott vegyészprofesszor azonban rájött, hogy rizshéjból is elő lehet állítani, mivel a rizshéj 20 százalékban tartalmaz szilíciumot. Az aerogél szilíciumból készül, amely a homok fő összetevője.

Hamdan módszerével az előállítási költség 80 százalékkal kisebb lehetne, tehát az alkalmazása végre széles körűvé válhatna, elsősorban kitűnő hőszigetelő tulajdonsága miatt. Az aerogél 37-szer jobb szigetelőanyag, mint az üveggyapot. Másik érdekessége, hogy saját súlyának kétezerszeresét is képes megtartani.

A malajziai kormány 62,5 millió dollárral támogatja a projektet. Más tudósok is elismerően nyilatkoztak az új módszerről, ígéretesenek vagy áttörésnek ítélve a találmányt.  Hamdan a rizshéjból előállított aerogélt maerogélnek keresztelte el, utalva ezzel hazájára, Malajziára.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Bari Máriusz Tech

A levegőnél is könnyebb anyag megvéd a robbanásoktól

Olajfoltokat szív fel és lakásokat véd meg a robbantásoktól a 21. század új csodaanyaga, ami még a marsi asztronautákat is képes megvédeni az extrém hidegtől. Manapság teniszütőkben található meg a legkönnyebben, felhasználási lehetőségei azonban ennél jóval hasznosabbak.