szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Arab Emirátusok új városnegyedének fejlesztésére nem kevesebb mint 22 milliárd dollárt szánnak. Középpontjában a Masdar Headquarters nevű épület áll majd, amely több energiát termel, mint amennyire működéséhez szükség van.

A Metaefficient környezettudatossági blog értesülései szerint az úgynevezett energia-pozitív épületét a világ egyik legnagyobb napelem-panelekből álló tetőszerkezete védi majd az időjárás viszontagságaitól.

A Masdar Headquarters látványterve
© smithgill.com


A chicagói SmithGill építészeti cég - amelynek az oldalán egy animáció is megtekinthető a készülő épületről - által megálmodott központ külső felületén mintegy 130 064 négyzetméterni fotovoltaikus cella, vagyis napelem-panel található. Az impozáns kupola és külső bevonat lehetővé teszi, hogy az épületnek a lehető legalacsonyabb legyen a négyzetméterenkénti energiaigénye, s hűtőrendszere, valamint párátlanító berendezései egyaránt környezetbarát forrásból származó elektromos áramot vesznek fel. A beépített szélturbináknak köszönhetően a Masdar Headquarters 70 százalékkal kevesebb vizet igényel majd, mint egy hasonló méretű és célú épület.

Rendhagyó módon a létesítménynek először a kupolaszerű tetejét építik fel, hogy ezáltal már az építkezés során igényelt energia egy részét is szolgáltatni tudja majd. A Masdar City nevű városnegyed alapkőletételét 2008 február 9-én tartották, s az összesen hét fázis során felépülő kerület 2016-ra lesz kész. Az első fázis azonban már 2010-re elkészülhet.

A városrész tervezésére kiírt pályázatra 159 cég jelentkezett, ebből azonban 15-en juttottak csak át a szigorú követelménylistán, amelyen olyan tételek szerepeltek, mint az épület funkcionalitása, a víz és szennyvíz felhasználsi hatékonysága, belső környezeti megoldások és persze nulla százalékos szén-dioxid kibocsátás.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Környezetbarát felhőkarcolók születnek

A környezetbarát kifejezést nehéz összetársítani a metropoliszokkal. Bármilyen lehetetlennek is tűnik, a toronyház-építés mára a technológia új fázisába lépett. Minden évben egymás után magasodnak a nagyvárosok fölé az újabb gigászi épületek, de egészen a közelmúltig még senki nem hitte volna, hogy elérkezik a környezetbarát felhőkarcolók ideje.

hvg.hu Tech

A tíz legmodernebb öko-felhőkarcoló

Egy-egy új környezetbarát felhőkarcolóba akár több száz újítást is beépítenek manapság, melynek nyomán igazi kincsesbányákká váltak az öko-technológiák iránt érdeklődők számára – derül ki egy, a fenntartható fejlődés elvei szerint épült toronyházakról megjelent tanulmányból.