szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Felhasználhatóak a depresszió és a Parkinson-kór kutatásában az élettani kísérletek leggyakrabban használt állatai, a muslicák. Az agyi egyensúlyért felelős kémiai szintek módosításával ugyanis izolálni lehet a memóriáért felelős géneket.


A kutatók azt a jól ismert jelenséget használták ki, amely szerint minél jelentősebb egy adott esemény, annál erősebbek a hozzá kötődő emlékek és annál könnyebben idézhetőek fel annak részletei a jelentéktelen történésekhez képest.

A muslicák memóriáját egy különleges, fűtőszálakkal felszerelt kamrában tesztelték. A kamrákba csak egy-egy állatot engedtek be és amikor az a kamra egy bizonyos oldalára repült, a fűtőszálak automatikusan működni kezdtek és szinte elviselhetetlenségig fokozták a hőmérsékletet - amikor a muslica visszarepült a másik oldalra, a hőmérséklet normálértékre csökkent. Míg ennek köszönhetően a legyekben beidegződött az élmény, a muslicák egyes mutációi (amelyeknek agyában eltérő szerotonin- és dopaminértéket mérték) rosszabbul emlékeztek és emiatt rosszabb reakciókat is mutattak.

A vizsgálatok eredményei rámutathatnak olyan összefüggésekre, amelyek révén jobban lehet majd kezelni a Parkinson-kórban, illetve a depresszióban szenvedőket, mutatott rá a kutatást vezető Troy Zars, a University of Missouri biológiaprofesszora. A kutatás során azért a muslicákat használták alapnak, mivel azoknak jól ismert genetikai modelljük van, agyuk az emberéhez képest könnyebben átlátható (az emberi 100 milliárd neuron helyett csak körülbelül 250 ezerből áll össze idegrendszerük) és a különféle viselkedések széles skáláját képesek felmutatni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Depressziót, motivációhiányt okozhat a füvezés

Dinamikusan emelkedik a cannabis származékok hatóanyagtartalma. A nyolcvanas években 1-3 százalék körül volt a marihuána THC-tartalma, manapság viszont néha már olyan fű is felbukkan, amelyben 20 százalékos a koncentráció."

MTI Tech

Néhány kattintással megszabadulhatunk depressziónktól

Egy szerdán Heidelbergben nyilvánosságra hozott tanulmány szerint az internetnek, ezen belül az e-maileknek vagy épp az sms-eknek mind nagyobb szerepük van a gyógyításban, nem is beszélve arról, hogy a virtuális gyógymód "kellemes hidat" biztosít a betegek számára a mindennapokba való újrabeilleszkedésre, továbbá a korábbi terápia elért eredményeinek megszilárdítására.

MTI Plázs

A házasság enyhíti a depressziót

Egy nemrég készült amerikai felmérés szerint a házasság sok esetben csökkenti a depressziót - olvasható a Live Science nevű amerikai tudományos hírportálon.