szerző:
Bari Máriusz
Tetszett a cikk?

Hiába felkapott téma az elmúlt hónapokban a gondolattal irányítható számítógép és a hozzá szükséges fejpánt, az osakai egyetem kutatói túlléptek az ötleten és közvetlenül az agy felszínére akarnak illeszteni egy elektródákkal telepakolt lapot, írja az Asahi Shinbun.


© Asahi Shinbun
A híradásban említett vizsgálat gyakorlatilag a szigetország első kísérlete az emberi tesztalanyokon végzett invazív, azaz sebészeti beavatkozást igénylő agy-számítógép interfészek témakörében. A kutatást Tosiki Josimine, az osakai egyetem orvosi iskolájának agysebész-professzora vezeti, ennek célja pedig az, hogy a mozgássérülteknek hozhassanak létre valós időben, aggyal kontrollált robotikus végtagokat, hangzott el az Aicsi prefektúrában tartott, április 16-i szimpóziumon.

Míg az agyhullámokat a fejbőr felületén is lehet mérni, sokkal pontosabb és erősebb jelhez lehet jutni akkor, ha a szenzorokat közvetlenül az agy felületére illesztik, ehhez viszont sebészeti beavatkozás szükséges (az elektróda-lap a központi barázdán lenne elhelyezve) és emiatt nehezebb önként vállalkozó tesztalanyokat találni. Az osakai egyetem etikai bizottságával történt egyeztetés után a kutatók olyan érintetteket keresnek, akiknek epilepsziájuk vagy egyéb betegségüket miatt egyébként is agyi elektródákat kell hogy kapjanak.

A kutatók eddig négy tesztalany kar-, könyök- és ujjmozgatásokon alapuló agyhullámos aktivitását rögzítették. Az Advanced Telecommunications Research Institute kutatóintézetével közreműködve egy olyan agyhullám-elemző módszert fejlesztetettek ki, amely 80 százaléknál biztosabban képes detektálni, hogy az illető éppen mit akar csinálni. A kutatás következő állomása során az összegyűjtött adatokkal a tokiói egyetem precíziós műszerészeti tanszékén kifejlesztett robotokarokat fogják majd irányítani.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Álmot lát és gondolatot olvas az agyszkenner

A Nature magazin eheti számában számoltak be a kaliforniai egyetem neurológusai arról a gépről, amely képes az agyat megvizsgálva megállapítani, hogy mit is látunk éppen. A szerkezet egyik megálmodója szerint akár az álmokat is visszafejtheti.

hvg.hu Tech

Szemmel irányítható a világ legjobb sebészrobotja

Képes a műtéteket végző orvosok szándékait érzékelni egy új brit sebészrobot. A szemmozgás szerint operáló rendszer emellett képes a szövetek mögé is lát, valamint megtiltja, hogy az orvos véletlenül belevágjon bizonyos területekbe - adta hírül a The Guardian.

Bari Máriusz Tech

Világot látni egy roboton keresztül

Játszani képes mesterséges intelligenciát, fogyatékosok életét és beilleszkedését segítő megoldásokat mutattak be az ELTE Sajtóklubjának legutóbbi állomásán.

Bari Máriusz Tech

Mobiltelefonálás telepátia segítségével? - videó

Egy dallasi konferencián mutatták be azt a készüléket, amellyel hang nélkül, kvázi gondolattal lehet kommunikálni. A technológia az ALS-idegbénulásban szenvedőknek jelent majd segítséget, de hosszú távon az intelligenciát is fejlesztheti, állítják a fejlesztők.

hvg.hu Tech

Fogba ültethető implantátummal telefonálhatunk a közeljövőben

Egy apró vevőegység segítségével szinte telepatává válhatnak a mobiltelefont használók. Az Auger-Loizeau nevű cég fejlesztésével ugyanis úgy beszélgethetünk ismerőseikkel, hogy a körülöttünk állók nem hallanak és nem látnak semmit a kommunikációnkból.