szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Balti-tenger egyik félszigetén 2,2 méteres kardhalat sodort partra a víz. Ilyen nagy halat ritkán látni arrafelé - ugyanis nem is él ott.

A kardhal az Atlanti-óceán északi felén honos, ez a példány feltehetőleg eltévedt, és az Északi-tengeren át jutott el a Balti-tengerbe. Ezek az állatok ugyan eljutnak idáig, de az itteni vízben már nem tudnak szaporodni - mondta el Thomas Schaarschmidt, a stralsundi Német Tengermúzeum biológusa a Der Spiegel című hetilapnak. 
 
Tavaly Rügen szigetén találtak már egy kardhaltetemet. A mostani lelet Schaarschmidt szerint kiváló állapotban ért partot. A tetemet a múzeum hűtőládájában tárolják addig, amíg a preparálására sor nem kerül. 
 
A Balti-tenger újra meg újra tartogat ilyesféle meglepetéseket. 2007 szeptemberében évek óta először delfinek bukkantak fel, előzőleg pedig, még augusztusban egy-egy napozó fóka jelent meg a strandokon, a turisták nagy meglepetésére. Az egykor ezrével honos fókákat korábban a víz szennyezettsége és a vadászat késztette arra, hogy kerüljék ezt a tengerrészt.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Az ősi halak kezdtek először beszélni?

A csúnyácska ördöghal párosodásra hívó szava talán egykor majd magyarázatot nyújthat a tudósoknak az emberi beszéd kialakulására is - számoltak be amerikai tudósok megfigyeléseikről a Science című folyóirat hasábjain.