szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Német kutatók felfedezték, hogy egyes mélytengeri halfajok vörösen fluoreszkáló fényt bocsátanak ki magukból. Eddig a nagy mélység miatt nem láthattunk hasonlót.

A Physorg tudományos portál értesülései szerint a lélegzetelállító fotót a tübingeni egyetem kutatója, Nico Michiels készítette, egy, a témával kapcsolatos kutatásról szóló cikkhez, amely a BMC Ecology című szaklapban jelent meg.

A vörös derengés kommuikációs eszköz lehet
A tudósok szerint a Nap sugarai megtörnek, ahogy áthatolnak a tengervíz rétegein, így azok a tárgyak, vagy élőlények, amelyek vörösnek látszódnának normál körülmények között, szürkének, vagy feketének tűnnek 10 méternél nagyobb mélységben. A kutatók emiatt korábban azt feltételezték, hogy a vörös színnek nincs különösebb jelentősége a halak szempontjából.

„A mostani felfedezés kapcsán elmondhatjuk, hogy a vörös fluoreszkálás fontos szerepet tölt be számos tengeri halfaj életében” – magyarázta Michiels a BMC Ecology riporterének. „Ez a felfedezés megdönti azt a korábbi elméletet, hogy a vörös szín, a vörös fény nem fontos a halak életében.”

A tanulmány szerzői legalább 32 halfajt azonosítottak, amelyek képesek vörösen fluoreszkálni. Mivel a fényt a halak teste bocsátja ki, s az nem a felszínről érkezik, ezért közelről szabad szemmel is látható lehet. A kutatók azt feltételezik, hogy a vörös derengés egyfajta kommunikációs, illetve a párzást elősegítő módszer lehet.

„Úgy gondoljuk, hogy a fluoreszkálás egyfajta kommunikációs módszer, amely ráadásul meg is védi a halakat a ragadozóktól” – magyarázta Michiels. „A vörös fény hullámhossza ugyanis éppen a határán van annak, amit egyes halfajták még látnak, s még azok a példányok, amelyek képesek rá, azok is csak közelről veszik észre.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Bari Máriusz Tech

Sötétben világító selymet hoztak létre

Világító zöld szálakat fonó selyemhernyókat hoztak létre japán génsebészek a Kiotói Műszaki Egyetemen. A kutatást vezető Hajime Mori professzor elmondása szerint a fluoreszcens anyag kifejezetten nagy érdeklődést mutat Kiotó, amelyet a kimonóviselet otthonának tekintenek - derült ki a BBC Online híradásából.

Bari Máriusz Tech

Világító macskákat klónoztak Dél-Koreában

Genetikailag módosított, ultraibolya fényben vörösen derengő macskákat klónoztak a dél-koreai Gyeongsang Nemzeti Egyetemen. A bizarr külsejű állatok segíthetnek az emberi genetikai problémák feloldásában, valamint a klónozási módszerrel még kihalófélben lévő fajokon is segíthetnek.

MTI Tech

Zöldessárgán világíthatnak a doppingolók

A doppingoló sportolók eztán egykönnyen zöldes fényben kezdhetnek világítani: leleplezésükre két német orvos fondorlatos és látványos módszert dolgozott ki.

MTI Tech

Az ősi halak kezdtek először beszélni?

A csúnyácska ördöghal párosodásra hívó szava talán egykor majd magyarázatot nyújthat a tudósoknak az emberi beszéd kialakulására is - számoltak be amerikai tudósok megfigyeléseikről a Science című folyóirat hasábjain.