szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Továbbra is az emberi hiszékenységet és kíváncsiságot...

Továbbra is az emberi hiszékenységet és kíváncsiságot használják ki a vírusok és egyéb káros alkalmazások fejlesztői és terjesztői. Különösen jól látható ez a sertésinfluenza, illetve ahogy újabban nevezik, a H1N1 világméretű megjelenésével. Az új típusú influenza villámgyors terjedésével és médiavisszhangjának köszönhetően ugyanis egyre többen szeretnének jobban informálódni a H1N1-ről, illetve gondolnak a védekezésre – nem mintha létezne bizonyítottan hatékony oltás, vagy kifejezetten erre a vírusra kifejlesztett gyógyszer. 

Ennek ellenére a gyanútlan felhasználók a Google keresőmotorjára bízták magukat, vagy éppen rákattintottak a 100%-os védelmet és biztonságot ígérő honlapok linkjeire, amelyek spamben érkeztek. A statisztikákat, fertőzöttségi rátákat vagy éppen vakcinákat ismertető oldalak böngészése közben azután a semmiből egy biztonsági riasztás bukkant fel a képernyőn, amely a számítógép súlyos vírusfertőzöttségére hívta fel a figyelmet, egyúttal pedig egy azonnali vírus szkenneléshez kínált fel programot. A megijedt userek természetesen éltek a lehetőséggel és vesztükre letöltötték a védelmet ígérő szoftvert, amely természetesen számos kártevőt azonosított a vizsgált merevlemezen, és az eltávolításukért 40 dollárt kért. Jóllehet a kamu-szoftvert terjesztő oldalt azóta lekapcsolták, elgondolkodtató, hogy a kártevőt fejlesztő bűnözők be tudták csapni a Google-t is, hiszen a keresőportál a sertésinfluenza statisztikára az ominózus oldalt a találati listán még a WHO vonatkozó lapját is megelőzve, a második helyen hozta.

„A bűnözők azt használták ki, hogy a sertésinfluenza szó az interneten is egy vadonatúj jelenség, ezért a Google nem tudta még hatékonyan rangsorolni a róla szóló oldalakat. Ugyanezt egy hosszabb ideje ismert, gyakran keresett keresőszóra – például NBA, vagy iPhone – szinte képtelenség lett volna megoldani. Gyakorlatilag lehetetlen hamis, vagyis nem az eredeti gyártó, forgalmazó vagy képviseleti szerv által üzemeltett oldalt a találati lista elejére feltornázni, leszámítva a fizetős hirdetéseket. Az újdonságnak számító témakörökben a kártevőket terjesztők manipulált weboldalai viszont fej-fej mellett versenyeznek a valódi honlapokkal” – mondja Bódis Ákos, az IT Biztonsági biztonsági termékeket forgalmazó Yellow Cube 2000. Kft. Sunbelt Software hazai képviseletének ügyvezetője. Elgondolkodtató, hogy ha a világ legismertebb keresőjét, egyúttal egyik legnagyobb IT-szolgáltatóját ilyen „könnyen” be lehet csapni, akkor mire számíthatnak a gyanútlan felhasználók. Az e-kártevők fejlesztői és terjesztői ugyanis rendkívül kreatívak és minden ilyen lehetőségre lecsapnak, hiszen elég, ha világszerte csak néhány ezer szörfözőt csapnak be, és veszik rá egy kisebb összeg átutalására, máris több millió forintot zsebelhetnek be.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!