szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy új fejlesztés lehetővé teszi, hogy néhány év múlva már saját konyhánkban termesszük a szükséges zöldségeket, sőt, akár egy saját halgazdaságunk is lehet a pult alján.

A Daily Mail brit napilap beszámol a Biosphere Farm nevű fejlesztésről, amelynek feltalálói úgy vélik, 2030-ban már a mindennapi rutin része lehet a futurisztikus konyhakert használata.

A Biosphere Farmot egy tanulmány részeként terveszték a Philips mérnökei, akik arra voltak kíváncsi, hogy a technológia segítségével hogyan élhetünk mai életszínvonalon, miközben óriási mennyiségű energiát és vizet takarítunk meg. A koncepciók között olyan eszközök szerepelnek, mint például a hanghullámokkal tisztító mosó-, és mosogatógépek, illetve az olyan, intelligens hűtőszekrény, amely egyrészt számon tartja saját tartalmát, másrészt ebből képes akár egy komplett menüt is összeállítani a család számára. Az élelmiszer-hulladékokat pedig tömöríti és amit lehet, azt újrafelhasznál.

Az alsó tartály a halaké, felettük teremnek
a zöldségek, fűszernövények. A rendszer teljesen
önfenntartó is lehet akár.
A leginkább jövőbemutató fejlesztés azonban kétségkívül a Biosphere Farm, amely az év 52 hetében képes gondoskodni a friss zöldségekről és gyümölcsökről. Ennél összetettebb rendszerről van azonban szó, a koncepció szerint ugyanis az emeletes polcokból álló rendszer gyakorlatilag egy önfenntartó biológiai rendszer. A benne fejlődő növények egyrészt oxigént termelnek, amelyet a halak tartályába pumpálnak. Az akváriumot apró rákok tartják tisztán, amelyek adott esetben akár táplálékul is szolgálhatnak a lakók számára. A Biosphere Farm a konyhai hulladékokból hidrogént termel, amellyel a jövő autóit üzemeltethetjük.

A rendszer részét képezi egy olyan, speciális fürdőszobai berendezés is, amely egy virágágyásra emlékeztető, természetes szűrőn keresztül tisztítja meg a szennyvizet, amellyel a vécék öblítése is megoldható, de akár teát is főzhetünk belőle egy speciális, alacsony energiájú berendezés segítségével.

A tanulmányt azután hozták nyilvánosságra, hogy a brit energiaügyi szabályozó testület, az Ofgem arra figyelmeztetett, hogy 2016-ig akár 60 százalékkal is emelkedhetnek az energiaárak, mivel ebből a bevételből lehet majd finanszírozni az új generációs szélfarmok, atomerőművek, illetve tiszta széntüzelésű erőművek építését.

A kutatást megrendelő John Lewis nevű cég termékfejlesztési igazgatója, Sean Allam szerint a jövőben alapjaiban változik meg a fogyasztási cikkekhez fűződő viszonyunk, az eldobható termékek helyét a jóval tartósabb eszközök veszik majd át, s nem lesz ritkaság az egy évtizedes garanciavállalás sem.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!