szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyar kutatók elemezték elsőként az eddigi legnagyobb energiájú részecskeütköztetésekből származó eredményeket - olvasható a Magyar Tudományos Akadémia honlapján.

Működési problémák miatt 2008 szeptemberében leállni kényszerült a világ legnagyobb részecske gyorsítója, az Európai Nekleáris Kutatási szervezet (CERN) nagy hadronütköztetőjé (LHC ). A meghibásodások kijavítása után tavaly novemberben indulhatott újra a berendezés. A fizikusok kezdetben óvatosan, kis lépésekben emelték az ütköztetések energiáját, ám december elején már elvégezték az eddigi legnagyobb energiájú, 2,36 teraelektronvoltos (TeV, ezermilliárd elektronvolt) proton-proton ütköztetéseket.

Ezekről a rekordenergiájú ütközésekről elsőként három magyar fizikus - Siklér Ferenc, az MTA KFKI Részecske és Magfizikai Kutatóintézet (KFKI RMKI) főmunkatársa, Veres Gábor, az ELTE Atomfizikai Tanszék adjunktusa és Krajczár Krisztián, az ELTE doktorandusz hallgatója publikált tanulmányt a Journal of High Energy Physics című szaklapban. Mint az MTA honlapja kiemeli, az ütköztetésekből származó adatok tudományos elemzése nagyrészt a magyar fizikusok érdeme, kisebb részben a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) egy csoportja is részt vett az adatok értékelésében.

"A rekordnagyságú energián végzett ütköztetések tulajdonképpen referenciamérések voltak: azt vizsgáltuk, hogy a proton-proton ütköztetések során mennyi és milyen tulajdonságú részecskék keletkeznek. A korábbi vizsgálatokhoz képest, ahol csak a keletkezett részecskék számát állapították meg a kutatók, mi meghatároztuk az új részecskék lendületét és a robbanás helyéről kiinduló pályájukat is" - magyarázta Siklér Ferenc, hozzátéve: ezeknek az adatoknak az előzetes ismerete nagyon fontos ahhoz, hogy a későbbi, még nagyobb energiájú ütközések során keletkező részecskékből a fizikusok kiszűrhessék az igazán figyelemre méltó, ritkán észlelt részecskéket.

Az MTA-honlap szerint a kapott eredmények még a tudósok számára is meglepőek: az előzetes mérések és modellek alapján jósoltaknál sokkal nagyon számban keletkeztek új részecskék az ütközések során. "Proton-proton ütköztetések esetén az energia nagy része szubatomi részecskék egy családját, úgynevezett mezonokat hoz létre. Ezek a mezonok egyfajta háttérzajként fellépve megnehezítik más részecskék észrevételét" - hangsúlyozta Szőkefalvi-Nagy Zoltán, a KFKI RMKI igazgatója. Ismertetése szerint a CERN-ben dolgozó fizikusok az eredmények alapján most a modellek finomításán dolgoznak, amelyek alapján pontosabban tudják majd prognosztizálni a még nagyobb energiájú ütköztetések során keletkező részecskék arányát. A mezonok várható számának előzetes ismerete azért lényeges, mert az a későbbi kísérletek során megkönnyíti érdekes elemi részecskék és az egyelőre csak elméletek által megjósolt, de tapasztalati úton még ki nem mutatott Higgs-bozon észlelését a fizikusok számára. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Elátkozták a svájci részecskegyorsítót?

Nem csupán a rosszul összeforrasztott illesztékek okozzák a genfi részecskegyorsító, az LHC problémáját. A New York Times értesülései szerint ugyanis a rendszerben több tucat mágnes vesztette el teljesítményét. 15 évnyi ráfordított munka és 9 milliárd dollár befektetés után forrong a tudományos élet.

hvg.hu Tech

Terrorizmus gyanújával letartóztatták a CERN részecskegyorsító fizikusát

Az al-Kaida terrorhálózattal fenntartott kapcsolatai miatt letartóztatták Franciaországban a világ legnagyobb részecskegyorsítójának, a genfi székhelyű Európai Nukleáris Kutatási Központ (CERN) nagy hadronütköztetőjének (LHC) egyik fizikusát - közölte pénteken egy igazságügyi tisztségviselő.

hvg.hu Tech

Mégsem pusztítja el a világot a svájci részecskegyorsító?

Meglepő ötlettel rukkolt elő a New Scientist egyik bloggere: Jo Marchant szerint, ha az LHC részecskegyorsítója bármekkora veszélyt is jelentene az emberiségre, egy katódsugárcsővel, egy dobozzal és némi vákuummal mindent megoldhatunk.

hvg.hu Tech

Felgyorsulhat a svájci részecskegyorsító újraindítása

A múlt év szeptemberében meghibásodott Nagy Hadronütköztető (Large Hadron Collider – LHC) javítását felgyorsíthatja, hogy a mérnökök alacsonyabb hőmérsékleten is képesek lehetnek letesztelni a problémát eredetileg okozó alkatrészeket.