szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Malária, nem pedig gyilkosság okozta a Medici-klán két tagjának a halálát - írja a Discovery News. Mindez új megvilágításba helyezi a reneszánsz korban Firenzét uraló család történetét, és talán mégsem csak a véres leszámolások domináltak a família életében.

Újabb kutatások szerint mégsem Ferdinando dei Medici áll fivérének, Francescónak a meggyilkolása mögött, sőt, sógornője halálárt sem felelős. A holttestek exhumálása és modern törvényszéki orvosi módszerek bevetése után a kutatók szerint maláriában halt meg ugyanis I. Francesco de' Medici és második felesége, Bianca Cappello. Majdnem egyidejű haláluk miatt vetődött egyébként fel már közvetlenül elhunytuk után a gyilkosság gyanúja, ám most kiderült, betegség végzett velük.

Mindezek a vizsgálati eredmények tehát egy 400 éves rejtély megoldását jelentik. I. Francesco Toszkána nagyhercege volt halálakor, ám nem mérgezés okozta elhunytát - tisztázódott a Transactions of the Royal Society of Tropical Medicine and Hygiene című tudományos lapban megjelent publikáció szerint.

A nagyhercegi pár 1587 októberében halt meg, néhány óra különbséggel, és 11 napos agónia után. (A feleség egy nappal később hunyt el, de valójában csak pár óra volt haláluk között a különbség.) A kutatók most megtalálták a protozoa paraziták, a Plasmodium falciparum nyomait. Ez Gino Fornaciari professzor szerint az egyik leggyilkosabb malária-kórokozó, amely előfordulhat. Fornaciari törvényszéki antropológia professzora, és a Pisai Egyetem patológiai múzeumának igazgatója.
 
Francesco (1541-1587) volt az Uffizi Galéria alapítója, és pártolta a tudományokat és a művészeteket is. Első feleségének, Habsburg Ferdinánd lányának halála után vette feleségül gyönyörű szeretőjét, Bianca Cappellót (1548-1587). A korabeli halotti bizonyítványok szerint is malária okozta a nagyhercegi pár halálát, de ezt azóta is folyamatosan megkérdőjelezték sokan, és Franceso fivérét, Ferdinando kardinálist (1549-1609) gyanúsították gyilkossággal. Egyrészt az örökösödésből való kizárás által fenyegetett kardinális érdekelt lehetett a gyilkosságban, vélték, másrészt éppen azelőtt érkezett a nagyhercegi párhoz látogatóba, mielőtt azok megbetegedtek volna Poggio a Caianóban, Firenze közelében.

Francesco halála után mindenesetre Ferdinando lett a nagyherceg, az utolsó nagyszabású uralkodóként a Medici-családból. Fornaciari professzor a mostani eredmények láttán kétségbe vonja a korábbi, 2006-os kutatások megállapítását, miszerint arzénmérgezés okozta Francesco halálát. Szerinte az arzént azért mutatták ki akkor a holttesten, mert bebalzsamozáshoz, illetve illatosításhoz is használtak arzénvegyületeket a XV. század végén.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kult

Botticelli Pannóniában. Botticelli Pannóniában?

Három éve jelentették be, hogy az esztergomi vár egyik freskóját a reneszánsz egyik óriása, Botticelli festette. A szenzációt kétkedés fogadta. Azóta sok minden történt, de a kétségek megmaradtak.