szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A repülni képtelen madarak szárnyai körülbelül annyira hasznosak, mint a vakbelünk vagy a férfiak mellbimbója – derül ki a divinecaroline.com összeállításából. Nézzünk tehát néhány ilyen elcsökevényesedett szervet és felesleges gént az emberi szervezetben!

Már Charles Darwin is az evolúció egyik bizonyítékának tartotta az elcsökevényesedett szerveket, és ezek valóban olyan maradványok, amelyek a törzsfejlődés során egykor hasznosnak bizonyultak, de a ma élő embereknek nincs rájuk szükségük (pontosabban némelyikre lenne szükségünk, például a C-vitamint létrehozó génekre, mégsem működnek bennünk).

Az is igaz, hogy néhány meglévő szervünkről még nem lehet egyértelműen eldönteni, hogy felesleges-e. Inkább azt mondhatjuk: egyelőre nem tudjuk, hogy mire jók. Például a csecsemőmirigyre, a timuszra sokáig úgy gondoltak, hogy az teljesen felesleges, aztán kiderült, hogy a T-limfocitáknak - immunrendszerünk fontos alkotóelemeinek – ez az egyik fontos érési helye, itt, a timuszban válogatódnak ki a leghasznosabbak közülük. 

De nézzünk most hét olyan dolgot, amire egyelőre nincs magyarázat, tehát olyan evolúciós maradványoknak tekinthetők, amelyekre – egyelőre úgy tűnik – nincs szükségük a ma élő embereknek.

Farokcsont

Ez tulajdonképpen egy atavizmus, a coccyx-ról van szó, az emberi farokcsontról. Az emlősök farkának maradványa ez, ami számos állat számára az egyensúlyozás, a jelzések közvetítése miatt van szükség. Az emberszabású majmoknak (például: csimpánz, gorilla, orángután) és az embernek azonban már nincs erre szükségük.

Ugyanakkor embrió állapotban az embereknek is van ilyen szervük, amely aztán elcsökevényesedik születésünkig. Előfordul azonban, hogy rendellenesen hosszú coccyx-szal születnek gyerekek, de a túl hosszú farokcsont általában gond nélkül eltávolítható.

Bölcsességfog

Őseink egykor növényevők voltak, ezért erős zápfogakra volt szükségük a növények megrágásához, ez a maradvány tehát a legtöbb emberben harmadik zápfogként nő ki. Elvileg még lehetne őket használni a rágáshoz, de az emberek jelentős részénél nagy fájdalommal jönnek elő a bölcsességfogak és fertőzéseket is okozhatnak. Néha „rossz helyen” jönnek elő, éppen ezért sokan már akkor kénytelenek eltávolíttatni a bölcsességfogaikat, amikor kezdenek kibújni.

Vakbél

A vakbelünk is a növényevő életmódhoz volt egykor szükséges. A vakbélhez hasonló szervek olyan állatokban maradtak fenn működőképes formában, amelyeknek cellulózban gazdag az étrendjük. A vakbélgyulladás súlyos komplikációkkal is járhat az embernél, a vakbél eltávolítása ugyanakkor nem okoz problémát – mai tudásunk szerint. Ugyanakkor vannak feltételezések, hogy a vakbél az immunrendszert segítheti esetleg mégiscsak. 

C-vitamin-szintézis

Az emberekben a C-vitamin hiánya skorbutot okozhat. A Szent-Györgyi Albert által oly sokat vizsgált aszkorbinsav nélkül meghalna az ember. (A hosszú útra induló hajósok évzázadokkal ezelőtt valóban meghaltak skorbutban.) A ma élő emberek nem tudnak C-vitamint „gyártani” szervezetükben, de régebben megvolt ez a képesség elődeinkben. Az emberben azonban csak maradványszinten található meg az a molekuláris struktúra, amely ma már nem működőképes, de valamikor C-vitamin-szintézisre volt jó. Az ehhez szükséges gén megvan az ember genetikai állományában – 1994-ben bukkantak rá -, de ez a gén nem aktív, úgynevezett pszeudogén.

Férfi mellbimbók

A férfi mellbimbókat sokan csökevényesnek tartják, de ez nem igaz, hiszen a kutatások szerint ezek sosem voltak semmilyen elődünkben használhatók. Valószínűleg azért vannak ilyenek a férfiakon is, mert embrionális állapotunk egy bizonyos szakaszában még nem alakulnak ki a nemek.

Libabőr

Amikor libabőrösek leszünk, az tulajdonképpen egy felesleges evolúciós maradvány hatása. A szőrrel borított bőrű állatoknál a kiegyenesedő szőrszálaknak van funkciója, az emberben viszont már nincs, hiszen ruhát hordunk. A libabőrösséget egyébként az erector pili-nek nevezett izmok összehúzódása okozza. A macskáknál ennek van némi haszna, hiszen például nagyobbnak tűnik az állat, és így próbál meg félelmet kelteni. Tulajdonképpen a hőveszteség csökkentésére is alkalmas ez a módszer, de az embereknél ez természetesen nem így van, inkább felveszünk egy dzsekit, ha fázunk. A „libabőr” a ma élő embereknél főleg emocionális okokból következhet be, például egy szép zenét hallgatva vagy egy horrorfilmet nézve. Mindez szolgálhat bizonyos kommunikációs célokat is a többi ember felé.

VNO-k

Az angolul vomeronazális szerveknek, rövidítve VNO-knak a feladata a feromonok észlelése például egerekben és más állatokban. Ezek a feromonok a párválasztásnál, a kiválasztásnál fontosak, illetve a reproduktív szakasz felismerésekor fontosak. Bár ilyen struktúrákat találtak emberekben is, ennek ellenére egyelőre inkább maradványszintű a jelentőségük. Idegpályákkal ugyanis nem kapcsolódnak az agyhoz – legalábbis a divinecaroline.com szerint. Ugyanakkor más, nem feltétlenül tudományos források szerint tudatalattinkra igenis hatnak a feromonok, amelyeket nem szaglással észlelünk, vagyis mégiscsak lehet valamilyen szerepe az embereknél is ezeknek az anyagoknak, és az észlelésükre alkalmas szerveknek. A vita jelenlegi fázisában nem dönthető el, de lehet, hogy a VNO-k hamarosan a csecsemőmirigyhez hasonlóan kikerülnek a csökevényes szervek közül.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!