szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az eddigi legnagyobb rakétát indították el az USA nyugati partjáról, fedélzetén egy olyan kémműholddal, amelynek funkcióját szigorú államtitok védi.

A BBC értesülései szerint a kilövéshez használt, 72 méter magas Delta IV Heavy típusú rakétákat eddig kizárólag a floridai Kennedy Űrközpontból lehetett indítani, mivel csak ott voltak erre alkalmas indítóállások. A kaliforniai Vandenberg Légibázison azonban mostanra elvégezték a szükséges átalakításokat, így már a legnagyobb méretű felderítő műholdakat is poláris pályára tudják állítani (olyan Föld körüli pálya, amelyen keringve a műhold a Föld mindkét pólusa felett is elhalad) innen. A Delta IV Heavy rakétákat jelenleg kizárólag katonai és hírszerzési célokra használják, noha már szóba került a jármű átalakítása a polgári űrrepülés számára.

A gigantikus, három hajtóművel ellátott rakéta motorjai másodpercenként egy tonna hajtóanyagot égetnek el, ezzel mintegy 2,9 millió Newton tolóerő teljesítményre képes. A jelenlegi kilövés volt az ötödik a rakéta történetében, egyébként az elmúlt két hónap során ez volt a második indítás.

A raktérben rejtőző műholdról nem hoztak nyilvánosságra részleteket. Annyit lehet tudni, hogy az amerikai Nemzeti Felderítő Ügynökség (National Reconnaissance Office – NRO), a védelmi minisztérium (DoD) egyik alszervezete üzemelteti. Az NRO a műholdas információt a DoD-val és a központi hírszerző ügynökséggel, a CIA-val osztja meg.

A Vandenberg bázisról egyébként utoljára 2005-ben lőttek fel egy Titan IV-B típusú rakétát, azonban az átalakítást követően már a nagyobb teherbírású Delta IV-esek is indíthatóak a kaliforniai támaszpontról. Utóbbiak egy tonnával nagyobb terhet képesek szállítani, ami szükséges a rendkívül nagy felbontással dolgozó katonai felderítő műholdak miatt (a jelenlegi rakomány a szatelitek legnagyobb csoportjába tartozik).

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Két műholdat juttatott a világűrbe egy Ariane-rakéta

Két távközlési - egy spanyol és egy dél-koreai - műholdat juttatott fel a világűrbe szerda este egy európai gyártmányú, Ariane 5 típusú hordozórakéta, amelyet a Francia-Guyanában lévő kourou-i űrközpontból indítottak útjára - jelentette az Arianespace európai űrhajózási vállalat.

MTI / hvg.hu Tech

"Túllőtték a célon" az orosz műholdakat?

A kelleténél jóval magasabb Föld körüli pályára állt vasárnap az orosz GLONASS (Glonaszsz) navigációs rendszer három műholdja - közölték az orosz katonai-űrkutatási iparból származó források. Időközben kiderült, hogy a műholdak megsemmisültek: vagy a Csendes-óceánba zuhantak vissza, vagy a Föld légkörébe visszaérve elégtek.

hvg.hu Tech

Műholdakkal dolgozhatnak a jövő gazdái

Az amerikai űrkutatási hivatal nem csak azzal foglalkozik, hogy mi található a kozmoszban: a NASA mérnökei olyan számítógépes programot fejlesztettek, amely az időjárási adatokat feldolgozva segíti a földeken dolgozók munkáját.

hvg.hu Tech

A Google műholdjai segítik az erdők védelmét

Az esőerdők megóvása kérdésében az ipari és a fejlődő országok közötti nagyobb bizalom kialakulását kívánja segíteni a Google internetes óriás, amely az ENSZ mexikói Cancúnban zajló Klímaváltozási Konferenciája alkalmából új műholdprogramot mutatott be - írja a Zöldtér.

hvg.hu Tech

Magyar eszköz lapul a Földet figyelő műhold belsejében

Az Európai Űrügynökség (ESA) tudományos műholdja a GOCE-t (Gravitációs mező- és állandó állapotú Óceánáramlat-megfigyelő), 2009 márciusától térképezi fel a földi gravitációs erőteret. Ez voltaképpen a föld alakjának műholdas meghatározását jelenti. A kutatásra használt eszköz kiemelkedő európai műszaki-tudományos teljesítmény: Európa 13 országából összesen 45 cég vett részt a munkában, a tudományos programba magyar kutatók, az MTA-BME Fizikai Geodézia és Geodinamikai Kutatócsoportjának munkatársai is bekapcsolódtak.

MTI / hvg.hu Tech

A Csendes-óceánba zuhanhattak az orosz műholdak

Letért a kijelölt pályáról, és a Hawaii-szigetek közelében a Csendes-óceánban zuhant az orosz GLONASS (Glonaszsz) navigációs rendszer három műholdja - közölte vasárnap a RIA Novosztyi orosz hírügynökség az orosz katonai-űrkutatási iparból származó forrásokra hivatkozva, cáfolva a sikeres felbocsátásról szóló korábbi híreket. Más források szerint még a levegőben eléghettek a berendezések, amikor visszazuhantak a Föld légkörébe.